Niech każde serce Mu zrobi miejsce

  • Napisany przez:

Misterium „Raduj się Świecie” zaprezentowane w grudniu 2017 r. przez wychowanków i nauczycieli ząbkowickiej Szkoły Muzycznej CASIO stało się wydarzeniem wykraczającym poza ramy licznych w tym okresie jasełkowych spotkań. Dobrą tradycją stało się już zaangażowanie Szkoły Muzycznej CASIO w integrowanie społeczności Ząbkowic Śląskich wokół dobrych wartości przedkładanych w pięknej muzycznej oprawie.

Na deskach sali widowiskowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury, przez ponad 90 minut, występowało prawie 50 młodych utalentowanych ludzi, a wszystko działo się z pomysłu i pod kierunkiem Agnieszki i Michała Bartkiewiczów – uczących w swojej szkole dzieci i młodzież piękna muzykowania i śpiewania. Kolejne utwory śpiewane były przez cały zespół lub w rozmaitych liczebnie i głosowo konfiguracjach, a także w duetach i solo. Nikomu z młodych artystów nie można odmówić talentu, niewątpliwie kształcenie głosu eksponuje te naturalne umiejętności jeszcze bardziej, a dobór repertuaru i naturalność zachowań scenicznych dostarczały widzom naprawdę pięknych przeżyć i – zapewne – skłaniały do około świątecznych refleksji.

Całe misterium oparte było o motyw wątpliwości nastoletniej dziewczyny, która obserwując życie swojej rodziny i środowiska, w jakim na co dzień przebywa, zastanawia się nad sensem świętowania Bożego Narodzenia. Ma realne powody, by w hipokryzji dorosłych czy lekkomyślności rówieśników znajdować nie tylko oznaki duchowej zapaści, ale też braku wrażliwości na innych ludzi. Pod pozorem tradycji świątecznych zbyt często bowiem skrywana jest obojętność, a nawet egoizm. Na szczęście, dziewczyna stawianymi przez siebie pytaniami, przywraca sobie i swoim bliskim nadzieję, że dobro uosobione przez Jezusa Chrystusa przychodzącego na świat jest silniejsze i warto mu oddać całe serce i wszelką myśl. To „libretto” misterium „Raduj się Świecie”, ale dopiero wysłuchanie i obejrzenie całego przedstawienia daje obraz tych poszukiwań. Być może jesteśmy wśród tych, którzy takie pytania stawiają i pozytywnej odpowiedzi na nie szukają.

Słowa wdzięczności należą się twórcom i wykonawcom misterium za to, że możemy stanąć duchowo naprzeciw miejsca i czasu narodzenia Jezusa; za to, że możemy wspólnie doświadczać piękna tego czasu za sprawą cudownych głosów dziewcząt i chłopców; oraz za to, iż są wśród nas i dzielą się z nami pięknem talentów i dobrym przesłaniem. Tego nam potrzeba najbardziej.

Krzysztof Kotowicz

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”69″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy