Niedzielne Msze św. w Dzierżoniowie

  • Napisany przez:

Taśma klejąca, sznurek, miska z wodą, okulary do pływania… – to tylko kilka rekwizytów, z których pomocą ks. Paweł Szałek, wikariusz w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie, potrafi obrazowo przekazać dzieciom przesłanie Ewangelii w każdą niedzielę.

„Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego…”

Praca duszpasterska z dziećmi jest ogromna ważna i odpowiedzialna. Oswaja dzieci z przekazem Ewangelii, od najmłodszych lat uczy mówić o Bogu. To czego nauczą się jako dzieci, będzie wyznaczało kierunek ich relacji z Bogiem w dorosłym życiu. Jeśli będą się wyłącznie nudzić w kościele, przestaną w nim bywać w momencie, gdy będą mogły podejmować samodzielne decyzje.

W parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie na Mszach św. dla dzieci nie ma miejsca na nudę. Każda homilia jest wyjątkową opowieścią. Dzieci wybierają się z ks. Pawłem na ryby, albo w podróż dookoła świata, uczą się, że Jezus tym, kto zawsze przyjdzie im z pomocą jeśli tylko Mu zaufają i zawierzą. Że Bóg jest Miłością i nic nie dzieje się bez Jego udziału. Homilie nie są też jedynymi momentami Mszy św., w których skupia się uwaga dzieci – ks. Paweł oswaja je także z liturgią, co przynosi owoce w postaci rosnących szybko szeregów Liturgicznej Służby Ołtarza.

 W Ewangelii św. Marka jest napisane: „Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je” (Mk 10, 13-16).

Homilie ks. Pawła, choć skierowane do dzieci, zawsze niosą przesłanie, które trafia również do uczestniczących w Mszy św. dorosłych. Podczas tych Mszy św. mają okazję na chwilę znów stać się dziećmi, oderwać się od codziennych trosk, w których zapominają o Jezusie, odszukać w sobie radość. Mają też okazję odczuć, że Kościół to Wspólnota.

Ewa Chabros

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”97″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy