Niezwykły koncert w Nowej Rudzie

  • Napisany przez:

Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na koncert Stanislava Surina i Karola Lipińskiego, który odbędzie się w Nowej Rudzie w parafii pw. św. Mikołaja 30 września od godz. 19.00 – 20.30. W imieniu organizatorów zapraszamy!

Stanislav Šurin jest założycielem i organizatorem słowackich festiwali organowych w Trnavie, Piešťanach i Skalicy. Urodzony w Trnavie (1971), gry na organach uczył się w Konserwatorium Bratysławskim, w Diecezjalnym Konserwatorium w Wiedniu oraz w Akademii Muzycznej i Teatralnej w Bratysławie (pod kierunkiem prof. I. Sokola). Pobierał również prywatne lekcje u prof. J. Trummera na uniwersytecie w Grazu.
Koncertował w wielu krajach europejskich, jak i w USA, Meksyku, Kanadzie. Nagrywał na organach katedry w Grazu, Schubertkirche w Wiedniu oraz Katedry Świętego Jana Chrzciciela w Trnavie. W latach 2006-2008 był muzykiem diecezjalnym w archidiecezji Bratysława – Trnava. Obecnie wykłada na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberok.

Jest doradcą w sprawie budowy dużych organów koncertowych Filharmonii Słowackiej. Badacz historii organów oraz współczesnego rozwoju sztuki organmistrzowskiej, także komponuje utwory oparte na tekstach liturgicznych oraz na tekstach francuskich i słowackich poetów. Szczególnej inspiracji dostarczają mu utwory Miroslava Valeka.

Organizatorzy

Nasi partnerzy