Oaza Nowej Drogi cz.II

  • Napisany przez:

Oaza w Bardzie obejmowała formację młodzieży, a tematem przewodnim OND III stopnia była wspólnota, jako miejsce wzrostu i rozwoju chrześcijan. Tematyka oazy oscylowała wokół tematyki wspólnoty Kościoła pojmowanej szeroko począwszy od wspólnoty rodzinnej, klasowej, parafialnej, do wspólnoty całego Kościoła powszechnego.  Poruszona została również kwestia ludzi chorych i cierpiących oraz ich funkcji we wspólnocie. Nie zabrakło tak bardzo ważnego dla młodych tematu czystości. Wakacyjne rekolekcje oazowe trwają aż 17 dni, a w swojej strukturze zawierają oprócz bloków modlitewno-formacyjnych też element rozrywki i odpoczynku psycho–fizycznego. Szóstego dnia cała wspólnota oazowa udała się na spływ pontonowy rzeką do Barda. Codziennie po obiedzie dla chętnych była organizowana gra w piłkę nożną. Pobudka była o 7:00 rano, po czym odbywały się modlitwy poranne połączone z krótkim wprowadzeniem w tajemnicę dnia. W każdym dniu rozważaliśmy jedną tajemnicę różańca. Przed centralnym punktem dnia, jakim była Eucharystia o godzinie 12:00 odbywały się spotkania w grupach zwane ewangeliczną rewizją życia. Nie zabrakło również formacji liturgicznej, podczas której młodzież miała okazję pogłębić swoją wiedzę na temat sakramentów świętych, a szczególnie Eucharystii, w której codziennie w czasie tej oazy uczestniczyli. Popołudniu poszczególne grupy brały udział w zajęciach w plenerze, które miały charakter formacyjny, ponieważ pomagały odkryć piękno stworzonego przez Boga świata. Wieczorem, przed kolacją najczęściej spotykała się cała wspólnota oazowa, na integracyjnych zabawach i tańcach. Atmosfera wzajemnego zaufania i radości towarzyszyła uczestnikom od pierwszego dnia rekolekcji.

            Dla dk. Tomasza było to pierwsze zetknięcie się z Ruchem Światło-Życie, nie licząc spotkań oazowych w seminarium. „Jestem pod wrażeniem zaangażowania młodzieży w życie wiarą chrześcijańską oraz zaskakuje mnie to, że oni lubią i chcą być członkami wspólnoty oazowej i chcą poświęcać swój wolny czas aby się formować na dojrzałych chrześcijan” – mówi nasz diakon. Tomasz podkreśla również to, iż prowadząc rekolekcje oazowe mógł nie tylko nauczyć się ciekawych metod, środków i form duszpasterstwa młodzieżowego, ale również samemu odbyć swoiste rekolekcje i wynieść wiele cennych refleksji.Praca z młodzieżą, choć nie jest łatwa i wymaga wiele poświęceń, daje niesamowicie dużo satysfakcji i wewnętrznej radości:„Ciężko mi był na początku wejść w rytm intensywnych rekolekcji oazowych, natomiast ostatniego dnia z trudem rozstawałem się ze swoją grupą, przywiązałem się do nich… Teraz dziękuję Bogu za ten trudny, ale piękny czas nowych znajomości i nowych doświadczeń!” – tak ocenia ten czas dk. Tomasz.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”249″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy