Piękno odnowionej stalli

  • Napisany przez:

Najpierw drobiazgowe czynności zabezpieczające i rewitalizujące w pracowni przez parę miesięcy, następnie niemal cały roboczy tydzień montaż i ostateczna pielęgnacja. Tym sposobem mniejsza, czyli południowa stalla prezbiterium kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odzyskała swoją pierwotną świetność i została przywrócona w miejsce, gdzie służyć swoim pięknem będzie inspirować do modlitwy i zachwycać. W ubiegłym tygodniu zakończyła się restauracja kolejnego elementu świątyni piastowanej przez Siostry Klaryski w Ząbkowicach Śląskich.

Prace zespołu konserwatorskiego z Dobromierza i Pieszyc nie trwały długo. Odnawiane elementy wyposażenia prezbiterium były w dostatecznym stanie technicznym. Konserwatorzy mogli się zatem skupić na zdjęciu warstw farby nałożonych prawie 200 lat temu oraz przywróceniu i utrwaleniu obrazu oraz barw, jakimi cechowała się stalla w czasie, gdy była instalowana przez budowniczych świątyni. Przez kilka roboczych dni minionego tygodnia zespół konserwatorski od rana do wieczora prowadził misterne prace montażowe. Ich finałem było nie tylko ustawienie, składającej się z wielu elementów stali południowej, ale też „kosmetyka” całej ławy i wkomponowanie jej w niszę prezbiterium.

 Obecnie można już na własne oczy ujrzeć stallę, której barwy stanowią swego rodzaju skrzydło odnowionej w ubiegłym roku nadstawy ołtarza głównego. Obie ożywione połacie prezbiterium wyraźnie promieniują łagodną kolorystyką, a widoczny już w całości malunek w stalli jest fascynującą opowieścią nawiązującą do maryjnej duchowości dominikańskiej.

Można przypuszczać, że dla znawców sztuki i badaczy historii będzie to pasjonujący punkt analiz, zaś dla wiernych i zwiedzających źródło głębokich przeżyć. Predella i stalla pozostają jednak w kontraście do całej reszty prezbiterium, a więc całej konstrukcji i wystroju ołtarza głównego oraz dwukrotnie większej stalli północnej. Widać na niej cząstkowo odsłonięte pierwotne elementy malarskie i spoglądając na obie stalle można sobie wyobrazić ich zespolone z ołtarzem piękno.
Zapewne oczyma wiary wielu przybywających do kościoła przy ul. Grunwaldzkiej w Ząbkowicach Śląskich, znajdzie teraz w odnowionych cząstkach prezbiterium duchową inspirację. Nieprzerwanie – także podczas prac konserwatorskich – w centrum świątyni znajduje się przecież Najświętszy Sakrament. Za klauzurą słychać szmer modlitwy…

Siostry Klaryski serdecznie dziękują dobroczyńcom podejmującym ich prośby o pomoc. Zapewniają przy tym, iż trwająca tu całą dobę modlitwa obejmuje także każdą osobę, która włącza się w dzieło odnowy kościoła i klasztoru.
Więcej informacji i zdjęć na: www.zabkowice4you.pl.

Krzysztof Kotowicz

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”36″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy