Orszak do Betlejem
W Głuszycy trzem mędrcom trudno było wybrać inną drogę jak tą wiodąca do „Żywego Betlejem” – największej żywej szopki w Polsce. W organizowanym tam po raz trzeci Orszaku udział wzięło kilkaset osób.
W procesji za trzema monarchami szło w swych strojach wielu „mieszkańców” Betlejem. Pozostali, oprócz koron mieli królewskie peleryny, których kilkaset uszyto specjalnie na tą okazję. Po blisko godzinnym marszu ulicami miasta, orszak dotarł na miejsce.
Na placu wokół kościoła Chrystusa Króla ponownie w kilkunastu chatach było można zobaczyć głuszyczan, odgrywających role współczesnych czasom narodzin Jezusa mieszkańców Betlejem. W zagrodach pojawiły się zwierzęta i strzegący je pasterze. Było można przyjrzeć się tradycyjnym czynnościom wykonywanym przez mieszkańców.
Na przybywających czekała betlejemska gospoda z ciepłymi napojami i potrawami. Najważniejsza jednak była uboga stajenka w centrum „Żywego Betlejem”. To do niej poszli trzej królowie by na ręce Maryi i Józefa przekazać dary i pokłonić się Chrystusowi Jezusowi.
Żywe Betlejem było otwarte tego dnia do późnego wieczora.
Mirosław Jarosz
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”75″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]