Orszak – Nowa Ruda – Słupiec
Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie? Powiedzcież nam, Trzej Królowie, chcecie widzieć Dziecię? Trzech mędrców ze wchodu przybyło, by pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku i złożyć Jezusowi w darze: złoto, kadzidło i mirrę. Kacper, Melchior i Baltazar i ich barwne dwory podążali w Orszaku Trzech Króli 2018 w Nowej Rudzie- Słupcu, który w naszej parafii odbył się po raz czwarty. W najpiękniejszych ulicznych Jasełkach, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” udział wzięły: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Słupcu, Parafia św. Mikołaja i Siostry Salezjanki z Nowej Rudy, Parafia św. Barbary w Drogosławiu, Parafia św. Michała Archanioła i Siostry Franciszkanki z Ludwikowic Kłodzkich, Parafia św. Jakuba Apostoła i Siostry Terezjanki ze Ścinawki Dolnej.
Tego dnia pod Pomnikiem Górnika, skąd wyruszał Orszak przeważały trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony. W tych barwach prezentowały się dwory królewskie. I tak czerwone pompony, balony, pelerynki szaliki, czapki, czy inne dodatki należały do mieszkańców Słupca i gości z Nowej Rudy oraz z Drogosławia. Kolor niebieski to znak dworu ze Ścinawki Dolnej. W zieleni natomiast mogliśmy zobaczyć wszystkich tych, którzy przybyli do nas z Ludwikowic Kłodzkich. Przywitanie władz miasta i wszystkich gości, rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze rodzinne przebranie w kolorze króla oraz prezentacja gwiazdy, która wygrała konkurs na najpiękniejszą gwiazdę kolędniczą -towarzyszyło Orszakowi. Wszystkie dwory królewskie w nagrodę za tak piękne przygotowanie zostały nagrodzone pysznym tortem, oczywiście w swoim kolorze. Orkiestra Górnicza grała, a wszyscy jak jedna wielka rodzina z radością śpiewali kolędy. Zachwycały nas występy młodych artystów, którzy zaprezentowali nam się na trzech scenach. I tak Scena I- Pole Pasterzy to występy dzieci z Przedszkola Sióstr Salezjanek oraz z Domu Pomocy Społecznej Sióstr Terezjanek ze Ścinawki Dolnej.
Po obejrzeniu wspaniałych prezentacji wyruszył Orszak Trzech Króli, który prowadziła Gwiazda Betlejemska – zwycięska Gwiazda Kolędnicza, a w nim bohaterowie dnia – Kacper, Melchior i Baltazar ze swoimi dworami, Bractwo św. Józefa, rycerze, aniołki, dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej w barwnych pelerynkach i niosąca gwiazdy młodzież, przystępująca w tym roku do Sakramentu Bierzmowania. Tłum ludzi w koronach na głowach, z orszakowymi naklejkami na płaszczach i kurtkach. Korowód motocyklistów. Pięknie, kolorowo i radośnie ze śpiewem na ustach. W drodze do naszej świątyni, dokąd zmierzał orszak mogliśmy zobaczyć jeszcze dwie sceny. Scena II- Dwór Heroda, a na niej występ dzieci i młodzieży z Domu Pomocy Społecznej z Ludwikowic Kłodzkich oraz uczniów z naszej szkoły podstawowej i gimnazjum. Scena III to Szopka.
U bram świątyni wystąpił anielski chórek, a wśród wykonawców usłyszeliśmy dzieci z Przedszkola Mini oraz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Słupcu. Po czym Orszak Trzech Króli wkroczył do naszego kościoła, by w to jakże ważne, przypadające na dzień 6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli uczestniczyć w uroczystej koncelebrowanej Eucharystii, o której piękną oprawę muzyczną zadbała Schola Załoga Boga. By Trzech Mędrców oddało pokłon Jezusowi Chrystusowi i mogło złożyć swoje dary. Jak powiedział ks. Proboszcz Krzysztof Iwaniszyn pokłon Mędrców, którzy przybyli do nowonarodzonego Jezusa oznacza symboliczne objawienie się Chrystusa całemu ówczesnemu światu, Chrystusa, który przyszedł do ludzi w wielkiej pokorze i wielkim uniżeniu, a wszystko dlatego, że tak bardzo kocha człowieka. Do Jezusa przyszli ubodzy poganie, by doświadczyć Bożej pomocy i miłości i poznać Boga, by złożyć Mu w ofierze dary: mirrę, kadzidło i złoto. Złoto symbolizowało to, co piękne, chwalebne i wartościowe, ale też oznaczało godność Jezusa jako Króla. Kadzidło było używane w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy. Oznaczało, że Jezus jest Bogiem. A mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych, a dodany do wina wzmacniał je. To zapowiedź męki Pana i Jego pogrzebu. Jezus otrzymał więc złoto jako Król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. My dzisiaj wszyscy możemy poczuć się jak Mędrcy, przyszliśmy do Jezusa, który chce nam błogosławić, Jezusa, który chce słuchać naszych próśb.
Orszak Trzech Króli to nasze świadectwo wiary i jedności. Nie ważne są dzisiaj podziały na parafie, miasta i wioski, nie liczą się kolory peleryn. Tego dnia jesteśmy z radością i życzliwością wszyscy razem i niech tak zostanie na nasze kolejne dni. A Dobry Bóg niech nam błogosławi. Pamiętajmy o tym pisząc na drzwiach naszych mieszkań kredą, która dziś wraz z kadzidłem, mirrą i wodą została poświęcona: C+M+B – Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi…
ks. Marcin Zawada
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”78″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]