Pamięć o Wyklętych

  • Napisany przez:

 1 marca w parafii św. Bartłomieja w Kudowie Zdroju- Czermna, odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której mieszkańcy naszej parafii, władze miasta oraz licznie przybyli Kudowianie uczcili pamięć o tych, którzy byli żołnierzami tzw. drugiej konspiracji. Oni jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym. Zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swojego życia.

Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

 Ks. Proboszcz – prałat Romuald Brudnowski, w homilii podkreślał wielokrotnie fakt, jak ważne jest uczczenie pamięci tych, o których w czasach jego młodości mówić nie wolno było.

Cytował także wiele razy słowa Witolda Pileckiego: „Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe charaktery jak kryształ”; „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.

          Podkreślić należy, że Skauci Króla, harcerze ZHP, a także delegacja Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju uczestniczyli we Mszy Świętej, angażowali się w liturgię, a także przybyli ze swoimi sztandarami oraz proporcami. Na zakończenie przy tablicy upamiętniającej rtm. Witolda Pileckiego oraz żołnierzy niezłomnych odmówiono modlitwę, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. 

Jarosław Komorowski

Nasi partnerzy