Pamięci Żołnierzy Niezłomnych…

  • Napisany przez:

Niedzielna uroczysta koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył bp Witalij Komarowski z Diecezji w Łucku na Ukrainie zgromadziła wiernych parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu, by modlić się za tych, którzy dla Boga, dla Ojczyzny dali najwyższe świadectwo cierpienia, życia, śmierci i nadziei. By ogarnąć pamięcią tych, których określa się mianem Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych. 1 marca przypada bowiem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wyziera

Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach

O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce…

Że zachowali się jak trzeba – w naszych sercach – na zawsze…

 I niech Polska wciąż szumi biało – czerwonymi skrzydłami,

Biały orzeł niech dumnie szybuje hen, pod obłokami.

Pieśń żołnierska, co czyn naszych Bohaterów sławi,

Niech odbija się echem od morza aż do Tater grani…

Wizyta ks. biskupa oraz ks. Jarosława Nowaka proboszcza z Łodzi, który mu towarzyszył, ks. Jerzego Babiaka wraz z salezjańskimi wolontariuszami misyjnymi, jak również obecność pocztów sztandarowych i komitetu budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych, obecność naszego Chóru Parafialnego, dały wyjątkową oprawę liturgii. Niech Bóg błogosławi naszej ojczyźnie, niech błogosławi Ukrainie i całemu światu. Niech Bóg okaże miłosierdzie Żołnierzom Niezłomnym – to słowa ks. Proboszcza Krzysztofa Iwaniszyna. Walka o pokój, o prawdę , o miłość, zgodę i jedność, wzajemny szacunek – to intencje, które towarzyszyły niedzielnej Eucharystii. O pokój w każdym ludzkim sercu walczyli nasi bohaterowie- Żołnierze Niezłomni.

Po Mszy Św. uroczysta procesja podążyła pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych, by uczestniczyć w Apelu Pamięci, by złożyć kwiaty i zapalić światełko bohaterom. Ostatnim punktem programu obchodów tego ważnego dnia był honorowy Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963m. To symboliczny bieg upamiętniający śmierć ostatniego Żołnierza Wyklętego. Pobiegli i młodzi i starsi. Na starcie stanęły również dzieci i młodzież słupieckiej szkoły. W białych koszulkach z wizerunkiem jednego z 10 Żołnierzy Wyklętych pobiegli nie po zwycięstwo, nie po medal, choć taki otrzymał każdy, ale w hołdzie tym, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Konkurencja biegowa dla najmłodszych pn: „100 metrów dla Niepodległej”, patriotyczne śpiewanie, pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku – to wszystko znalazło się w programie obchodów. Jesteśmy i pamiętamy.Cześć i Chwała Bohaterom!

Agnieszka Kruk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”129″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy