Parafialna Droga Krzyżowa

  • Napisany przez:

W piątek 23 marca, dwa dni przed Niedzielą Palmową, która rozpocznie Wielki Tydzień, ulicami dzielnicy Nowa Ruda-Słupiec przeszła parafialna Droga Krzyżowa. Jak to miało miejsce w ostatnich latach za nabożeństwo odpowiadała młodzież z klas trzecich gimnazjum, która przygotowuje się do

  Bierzmowania, a Droga Krzyżowa jest jedną z form przygotowania do tego sakramentu. Droga Krzyżowa rozpoczęła się na schodach głównych kościoła.

Nabożeństwo poprowadził ksiądz Proboszcz Krzysztof Iwaniszyn. Przywitał zgromadzonych wiernych, prosząc o wzbudzenie intencji podczas Drogi Krzyżowej. Mimo że deszcz na przemian z wiatrem czasami dawały o sobie znać, modlitwa połączona ze świadectwem nie pozwoliła uczestnikom nabożeństwa użalać się nad sobą, motywując wiernych, by choć tyle trudu ofiarować. Wpatrując się w młodych ludzi odgrywających tajemnice z Drogi Krzyżowej Jezusa można było zauważyć ile wkładali sił, by odegrać poszczególne sceny.

Nabożeństwo to, jak powiedział ks. Proboszcz, było „wielkim świadectwem”. A dlaczego świadectwem? Bo w wielu domach na trasie Drogi Krzyżowej widać było albo zdziwienie na twarzach ludzi zaglądających przez okno, albo poruszenie, że tak niedużo czasu zostało do świąt. Wędrującym za Krzyżem nie zabrakło refleksji – skąd i dokąd zmierzam… Podczas rozważania młodzi ludzie utożsamiali się z czytanym tekstem. Przykładem niech będą słowa w całości zacytowane podczas Drogi Krzyżowej: „Przepraszamy za te momenty w życiu, kiedy pouczaliśmy innych w gniewie, w pysze, by postawić na swoim, gdy upieraliśmy się przy swojej racji. Przepraszamy za chęć błyszczenia własną mądrością, którą zasłanialiśmy Ciebie – Źródło Mądrości i Mądrość Wcieloną. Przepraszamy za wszystkie sytuacje, gdy nadużyliśmy zaufania tych, których nam zawierzyłeś w posłudze nauczania”.

Ostatnia stacja została odegrana już w kościele, gdzie po zapowiedzeniu stacji młodzież odegrała złożenie Jezusa do grobu. Po odśpiewaniu modlitwy „Któryś za nas cierpiał rany” nastąpiła komunia święta. Jeszcze do podpisu książeczki uczniów gimnazjum i dzieci pierwszokomunijnych, i po tak owocnym dniu – pizza, ciepła herbata i podsumowania pracy w ostatnich trzech tygodniach. Wszystkim za obecność mimo zimna i złożone świadectwo wiary duszpasterze składają serdeczne Bóg zapłać. 

ks. Marcin

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”146″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy