Pascha Prawosławna – Christos Anesti!

  • Napisany przez:

Pascha to najważniejsze święto dla prawosławnych. W tym roku obchodzimy je właśnie dziś, 2 maja. Przypada ono zawsze w pierwszą niedzielę po pełni księżyca, po obchodach Paschy Żydowskiej.

We wrocławskiej Cerkwi Św. Cyryla i Metodego wczoraj o godzinie 23:30 rozpoczęła się uroczysta liturgia paschalna. Zebrani wierni wspólnie modlili się, śpiewali i oczekiwali Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zapach kadzidła roznosił się wszędzie. Palą się świeczki. Dorośli i dzieci z różnych stron świata wspólnie wierząc w Jednego Boga, w obrządku prawosławnym, oddali się Słowu Bożemu. W kluczowym momencie rozlega się głośne: Χριστός Ανέστη!!! (Chrystus Zmartwychwstał).

Wiara w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa daje początek znalezienia wspólnego mianownika między podziałami ludzkimi, które trwają od 1054 roku (Wielka schizma wschodnia).

Już w Wielki Piątek i Wielką Sobotę czuć RADOŚĆ z nadchodzącej Niedzieli Wielkiej Nocy, Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zaczyna się robić gwarno, pogodnie, głośno. Trwają kulinarne przygotowania. Jedzenie i jego przygotowanie jest bardzo ważnym elementem tradycji wielkanocnej. Już dziś przy wspólnym śniadaniu prawosławni chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

red. Marta Chrisidu

Nasi partnerzy