Pielgrzymka do Włoch

  • Napisany przez:

W dniach od 9 do 18 kwietnia br. trwała pielgrzymka do pięknych  i urokliwych Włoch. Pięknych nie tylko ze względu na geografię, kulturę  i tradycję, ale przede wszystkim pięknych i bogatych w kościoły, sanktuaria i obecność świętych, świadków wiary. Dzięki łasce Bożej oraz ich

wstawiennictwu, ta pielgrzymka była umocnieniem wiary tych, którzy w niej uczestniczyli, a więc zasadniczo pielgrzymów z parafii św. Jerzego w Wałbrzychu wraz z ks. Proboszczem Zbigniewem Chromym oraz z parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie – Słupcu z jej proboszczem ks. Krzysztofem Iwaniszynem. Byli również obecni księża: ks. Marcin Gęsikowski, sekretarz Biskupa Świdnickiego oraz ks. Krzysztof Adamski, proboszcz z Milikowic.

Czas spędzony na Eucharystii i modlitwie, słuchanie Słowa Bożego, konferencji, przypominanie i poznawanie historii Kościoła i świętych, poczucie wspólnoty i jedności oraz piękno tego zakątka świata, to rzeczywiście czas umocnienia w wierze. Takie można dzisiaj złożyć świadectwo.

 Pierwszym miejscem które odwiedziliśmy było miasto Trydent. Tam właśnie miał miejsce tak ważny dla Kościoła Sobór Trydencki (1545 – 1563).Zwołany przez Papieża Pawła III z powodu rozszerzania się herezji Lutra i konieczności reformy Kościoła. W swoich dekretach Sobór Trydencki zajął się wszystkimi kwestiami które w owym czasie były ważne: kanon Pisma Świętego, grzech pierworodny i usprawiedliwienie, sakramenty, zwłaszcza Eucharystia, Msza św. jako ofiara, kapłaństwo, ustanowienie seminariów duchownych, małżeństwo, czyściec, kult świętych, obrazów i relikwii, odpusty, księgi liturgiczne.

Dalej odwiedziliśmy Padwę, która naznaczona jest obecnością św. Łukasza, św. Antoniego i św. Justyny. Modliliśmy się również w Nazaretańskim domu Maryi w Loreto oraz w Sanktuarium świętego oblicza Jezusa w Manopello.

Nie zabrakło znanego miasta San Giovanni Rotondo, gdzie przy ciele św. Ojca Pio prosiliśmy Boga o potrzebne łaski. Powierzyliśmy się także wstawiennictwu św. Michała Archanioła w Monte sant Angelo.

Podczas pielgrzymowania odwiedziliśmy Bari, największe miasto nad Adriatykiem. Tam od 1087 spoczywa przeniesione ciało św. Mikołaja, biskupa Miry (obecnie Demre w południowej Turcji). To bardzo ważny święty, który odznaczał się gorliwością pasterską, ale także troskliwością o potrzeby materialne wiernych.

 Dokładnie w sobotę nawiedziliśmy Pompeje, które uważane były za jedno z najatrakcyjniejszych miast starożytnego Rzymu. Budowle wznoszone były z harmonią i pięknem. Jednak dnia 24 sierpnia 79 roku n.e. Pompeje spotkała tragedia. Wybuch wielkiego wulkanu, Wezuwiusza spowodował ogromne zniszczenia w mieście. Na szczęście popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwala nam poznać wygląd rzymskiego miasta i życie jego mieszkańców. Jednak w Pompejach przede wszystkim uświadomiliśmy i przypomnieliśmy sobie o mocy modlitwy różańcowej, odwiedzając Bazylikę Matki Bożej Różańcowej.

Kolejne dwa dni spędziliśmy w Rzymie. W niedzielny poranek sprawowaliśmy Eucharystię przy grobie św. Piotra. Modliliśmy się przy grobach Jego następców, a wśród nich przy grobie św. Jana Pawła II. W samo południe na placu św. Piotra uczestniczyliśmy w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Odwiedziliśmy wszystkie cztery Bazyliki Większe, Bazylikę św. Krzyża oraz inne wspaniałe i piękne kościoły wiecznego miasta oraz Forum Romanum.

Pod koniec pielgrzymowania po włoskiej ziemi dotarliśmy do miejsc związanych z życiem św. Rity: Cascia i Roccaporena. Kult św. Rity szerzy się zarówno w Wałbrzychu, jak i w Nowej Rudzie – Słupcu, stąd prosiliśmy świętą o opiekę nad naszymi wspólnotami parafialnymi. Była jeszcze Ferrara, gdzie zwłaszcza pielgrzymi z Białego Kamienia w Wałbrzychu powierzyli się wstawiennictwu św. Jerzego.

 Kilka dni spędzonych razem na pielgrzymim szlaku, to czas rekolekcji w drodze, który, jak ufam, wyda dobre owoce.

Ks. Proboszcz Krzysztof Iwaniszyn. 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”169″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

           

Nasi partnerzy