Pielgrzymka śladami św. Stanisława

  • Napisany przez:

Z hymnem na ustach wyruszyła w nocy grupa pielgrzymkowa wraz z duchowym opiekunem ks. Marcinem. Grupa bardzo liczna, bo oprócz słupieckich parafian podróżowali do Wiednia pielgrzymi z Nowej Rudy, Jugowa, Ścinawki, Bożkowa, Kłodzka a nawet z Wrocławia. Nasza podróż rozpoczęła się od poczęstunku pyszną tarteletką. Taką miłą, słodką niespodziankę przygotował dla nas ks. Marcin, który w sobotę obchodził swoje urodziny.

Do pięknej stolicy Austrii podróżowaliśmy w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na Kahlenbergu rozpoczęło się nasze pielgrzymowanie, w historycznym miejscu, gdzie dopełniła się wiara i nadzieja króla Jana III Sobieskiego i modlącej się Europy, przekazana światu wyznaniem monarchy polskiego słowami: Przyszliśmy, zobaczyliśmy, a Bóg zwyciężył. To tutaj na wzgórzu w Kościele św. Józefa był najważniejszy punkt programu pielgrzymki, a mianowicie Msza Św. odprawiona przez ks. Marcina. Zawierzyliśmy Dobremu Bogu ten czas pielgrzymowania, każdy z nas wzbudził w sercu intencje. Ten dzień był okazją do złożenia życzeń naszemu Drogiemu Solenizantowi, co też na zakończenie Mszy Św. uczyniliśmy. Błogosławieństwa Bożego, Opieki Matki Najświętszej, życzliwości drugiego człowieka, zdrowia, codziennych małych radości – tego życzyli pielgrzymi podążający do Wiednia za Św. Stanisławem Kostką.

To właśnie z Wiedniem związane jest krótkie życie tego Świętego. Prezentacja multimedialna podczas podróży przedstawiła nam życiorys Św. Stanisława Kostki. Urodzony w 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu, jako młodszy syn kasztelana zakroczymskiego, w wieku czternastu lat wraz ze starszym bratem Pawłem i nauczycielem Janem Bilińskim wysłany został na dalszą edukację do cesarskiej stolicy. Tutaj uczęszczał Stanisław do prowadzonego przez jezuitów cesarskiego gimnazjum. W latach 1565-1567 mieszkał na tyłach pojezuickiego kościoła, w zachowanej do dziś kamieniczce na rogu ulic Kurrentgasse i Steindlgasse. W tym właśnie domu w grudniu 1565 roku chłopiec podczas choroby doznał przeżyć mistycznych, które miały istotny wpływ na jego dalsze życie. Objawiła mu się Najświętsza Panna z Dzieciątkiem, oznajmiając, że po wyzdrowieniu powinien wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Ze względu na brak zgody rodziców, wiedeńscy jezuici odmówili przyjęcia, w następstwie czego siedemnastoletni młodzieniec opuścił potajemnie Wiedeń, udając się na piechotę do Rzymu. W Wiecznym Mieście został przyjęty do Nowicjatu. W rok później zmarł na malarię. Podążanie śladami Św. Stanisława Kostki to dla nas po raz kolejny umacnianie wiary. Spacer wiedeńskimi uliczkami, po których niegdyś chodził Święty to dla nas wielka radość.

Dziękujemy Bogu, że nas doprowadził na austriacką ziemię, tam gdzie Pomnik Sissi, Jana Straussa, Goethego. Tam gdzie Ogród Różany, piękne barokowe kamienice, Opera i Katedra Świętego Stefana. Dziękujemy Panie Boże za ten czas, za Niepodległą Polskę, za Św. Stanisława Kostkę- patrona dzieci i młodzieży. 

Agnieszka Kruk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”228″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy