Pierwsze Nabożeństwa Majowe już niebawem

  • Napisany przez:

Dziś rozpoczynają się nabożeństwa majowe. Niebawem rozbrzmiewać będą śpiewy przy przydrożnych kapliczkach, przy krzyżach, którymi radośnie uwielbimy Najświętszą Panienkę.

Maj – najpiękniejszy miesiąc w roku. Poświęcony Maryi Niepokalanej, Tej najpiękniejszej – Najpiękniejszemu Stworzeniu Pana Boga, kiedy cała przyroda rozkwita, kiedy maluje się pięknym kwiatem, kiedy owocuje, zachwyca nas piękno stworzenia. Wówczas człowiek chce jeszcze mocniej uwielbić Stwórcę – Pana Boga i Tę Niepokalaną, najpiękniejsze stworzenie, arcydzieło boże – usłyszeliśmy dziś w kazaniu na Mszy Św. w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Wałbrzychu. Niebawem odmówimy Litanię Loretańską, powstałej na wzór poezji rycerskiej, gdzie zachwycano się i wielbiono kobiety, damy, którym służyli rycerze. Literacki wzorzec litanii, jakim jest grecki Akatyst ku czci Niepokalanej, zawiera aż 144 radosne, poetyckie wezwania! Każde z nich wychodzi od Pozdrowienia Anielskiego.

Tradycja nabożeństw majowych sięga V wieku, kiedy to w Egipcie chrześcijańscy Koptowie (czyli Egipcjanie) gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Maryi, Matki Syna Bożego. Działo się to w wiosennym miesiącu Kiahc (u nas grudzień). Chrześcijaństwo w Egipcie rozpropagował Św. Marek Apostoł podróżując i głosząc Ewangelię. Figury Matki Bożej przystrajano świeżymi i pachnącymi kwiatami, a zgromadzeni na codziennej wspólnej modlitwie Chrześcijanie razem oddawali Jej radosny pokłon. Sobotnie nabożeństwa były szczególne, obowiązkowe dla każdego chrześcijanina, najbardziej doniosłe i oblegane. W tamtym czasie przy figurach Najświętszej Panienki, czyli przy przydrożnych kapliczkach Jej poświęconych, gromadzili się wszyscy chrześcijanie bytujący na Ziemi Świętej, w tym Grecy z Pontu i Syryjczycy.

Sanktuarium jest najstarszą świątynią miasta zbudowaną w stylu barokowym. To najstarszy zachowany zabytek w Wałbrzychu – historia tego niewielkiego kościółka sięga najprawdopodobniej 1191 roku. Jest tam legendarna studzienka, z którą wiąże się legenda o założeniu miasta. Według niej, cudem uratowany rycerz odwdzięczył się Maryi wybudowaniem drewnianej kaplicy z figurką Matki Bożej Bolesnej. Niedługo po tym za ołtarzem wybiło źródełko, którego cudowna woda uzdrowiła wiele chorób. Zwłaszcza oczu. Obecnie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Pani Wałbrzycha – to kościółek pomocniczy parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Obiektem kultu jest statua Matki Bożej Bolesnej (Pieta) z XV w., umieszczona w barokowym ołtarzu głównym.

red. Marta Chrisidu

Nasi partnerzy