Po co Nam rekolekcje?

  • Napisany przez:

Współczesne czasy, w których żyjemy tu i teraz to ciągły pośpiech – dziesiątki spraw do załatwienia w ciągu dnia, praca, szkoła, naglące terminy. Bardzo często brakuje nam doby, aby wszystko załatwić, przygotować, zrobić. Wieczorami „padamy” ze zmęczenia, marząc o śnie. Gdzie w tym ciągłym biegu czas na odpoczynek, refleksję, głębokie zastanowienie nad swoim życiem? Jak w takiej sytuacji podjąć ważną i dobrą dla nas decyzję? Jak bardzo trzeba być „silnym” duchowo, aby głęboko i całym sercem modlić się każdego dnia?

Źródło: http://niejeden.pl

Okres Wielkiego Postu to moment wyciszenia, zwolnienia. To czas, w którym mamy przygotować się do najważniejszych świąt dla chrześcijan – WIELKANOCY. W okresie wyczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa w kościołach organizowane są rekolekcje.

Skąd wzięło się to słowo? W języku łacińskim recolligo – oznacza „znowu zbierać, przyjmować, odzyskać”, se recoligere – „ochłonąć, opamiętać się”, także re- colo –„na nowo uprawiać, znów się czymś zajmować, przywrócić, jeszcze raz rozważyć”.  Tak więc rekolekcje to czas darowany nam po to, aby się zatrzymać, zwolnić, zastanowić. Rekolekcje to taki drogowskaz – co dalej z naszym życiem? Czy podążamy we właściwym kierunku? jak daleko jestem od Boga? To czas wewnętrznego nawrócenia, uporządkowania spraw najważniejszych, ożywienia życia religijnego, odzyskania spokoju ducha. Bardzo często wystarczy jedno zdanie wypowiedziane przez rekolekcjonistę, które trafia do naszego serca i jest w stanie odmienić czy pogłębić naszą wiarę, pomaga nam odnaleźć Boga, odnaleźć siebie, „pozbierać się”.

Głębokie zastanowienie się nad sobą, szczera modlitwa,wsłuchanie się i zrozumienie cierpienia Jezusa, pozwoli nam odnaleźć prawdziwy cel życiowej wędrówki. Same rekolekcje powinny nas wzmocnić, dodać nam nadziei i duchowego wsparcia. Przeżyte w ciszy, skupieniu, pomogą odzyskać wiarę, odkryć na nowo piękno i głębie naszego istnienia.

Do naszych postanowień wielkopostnych i nauk rekolekcyjnych warto dołączyć jeszcze jedno: SŁUCHAM FRANCISZKA… – to inicjatywa, w której chodzi o to, aby czytać w całości tekst środowych katechez Papieża Franciszka oraz niedzielnych rozważań do modlitwy Anioł Pański w okresie Wielkiego Postu po to, aby odkryć co Franciszek chce nam  powiedzieć, co przekazać, wsłuchać się i nauczyć się Go rozumieć.

Inka Zembrzuska

Nasi partnerzy