Powołanie…

  • Napisany przez:

Życie kapłana kościoła katolickiego w III Rzeszy nie było łatwe, a życie pełne wiary,  miłości i pasji księdza Gerharda Hirschfeldera było naznaczone wyjątkowym cierpieniem.

Gerhard Hirschfelder urodził się 17 lutego 1907 r. parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. Uczył się w Gimnazjum Humanistycznym w Kłodzku i tam w roku 1926 zdał maturę. Studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim. 31 stycznia 1932 r. z rąk kard. Adolfa Bertrama odebrał święcenia kapłańskie. Po studiach przez siedem lat pracował jako wikary w parafii w Czermnej k. Kudowy, a potem został przeniesiony do parafii w Bystrzycy Kłodzkiej. 1 sierpnia 1941 r., w związku ze swoją bezkompromisową działalnością duszpasterską, został aresztowany przez Gestapo i uwięziony w Kłodzku. Po czterech miesiącach, bez wyroku sądowego, został wywieziony najpierw do Wiednia, a potem do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam zmarł z powodu skrajnego wyczerpania i niedożywienia na zapalenie płuc 1 sierpnia 1942 r. Urna z jego prochami znajduje się na cmentarzu w Czermnej.

Dnia 19 września 2010 w katedrze w Münster pod przewodnictwem kard. Joachima Meisnera odbyły się uroczystości beatyfikacyjne bohaterskiego kapłana. Do rangi symbolu urosły słowa bożego kapłana: „Kto wyrywa młodzieży z serc wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem!” Jakże aktualne i w dzisiejszych czasach…

W sobotę 24 marca zapraszamy na godz. 18.45 do Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku na znakomity i trzymający w napięciu spektakl teatru RAPSODIA pt. „Opowieść o Gerhardzie Hirschfederze”, który z niezwykłą energią i emocjami wyreżyserowała Ewa Kornaszewska. Naprawdę warto obejrzeć tę inscenizację.

Janusz Laska

Nasi partnerzy