Powrót rzemiosła
To co kiedyś było normalnym towarem, bo wytwarzanym przez fachowców, teraz często jest tak rzadkie, że staje się ekskluzywne. Mimo znacznego zainteresowania ręcznie wykonanymi rzeczami nadal jest zbyt mało zainteresowania wyrobami rzemieślników. Czy rzemiosło się odrodzi?
Dariusz Dembiński od długiego czasu zajmuje się pogłębianiem wiedzy o ręcznej obróbce kamienia naturalnego. Prowadzi warsztaty kamieniarskie na których można poznać stare i zapomniane techniki obróbki kamienia, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest aktywnym członkiem Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej. Dla podniesienia prestiżu swej pracowni rzeźbiarskiej w minionym roku potwierdził swoje kwalifikacje, zdając na ocenę bardzo dobrą egzamin na mistrza kamieniarza. Prowadzi bloga na którym zdradza techniki obróbki i opisuj rzeczy związane bezpośrednio z kamieniarstwem. Publikuje swoje artykuły w prasie branżowej. To tak krótko o nim.
– Dodam tylko, że jestem emocjonalnie związany z pracą w kamieniu – wyjaśnia Dariusz Dembiński. – Moja praca daje mi niesamowitą satysfakcję i pomimo, że często jest ciężko w tej branży to nie widzę możliwości przekwalifikowania się.
Dzięki Związkowi Pracodawców Branży Kamieniarskiej, dostrzegł szansę na tworzenie nowoczesnego cechu kamieniarskiego i aktywnie włączył się do prac nad nim.
– Jestem otoczony gronem przyjaciół z olbrzymią wiedzą – Mówiąc prostym językiem, coś się dobrego dzieje i mam szczęście w tym uczestniczyć. Rzemiosło to nie indywidualizm, to praca w hierarchicznej, dobrze zorganizowanej grupie, gdzie każdy specjalizuje się w potrzebnej na rynku pracy.
Rzemiosło jako takie zaniknęło w Polsce, często jedyną pozostałością po nim są choćby pożółkłe dyplomy w salonach fryzjerskich. Oczywiście były podejmowane próby reanimacji rzemiosła w wielu zawodach, ale transformacja polityczna po 1989 r. była bezduszna i nikt nie interesował się polskimi rzemieślnikami. Teraz rynek wywiera nacisk na powrót ludzi z umiejętnościami. Obserwujemy podaż na artykuły kowalskie, stolarskie czy kamieniarskie wytwarzane przez rzemieślników.
– To co kiedyś było normalnym towarem, bo wytwarzanym przez fachowców, teraz często jest tak pożądane, że staje się ekskluzywne – mówi Dariusz Dembiński. – Bardzo mnie to cieszy, jednak nadal jest zbyt mało zainteresowania wyrobami rzemieślników. Może wynika to z niewiedzy potencjalnych nabywców, może wielu architektów nie zauważa nas, rzemieślników i idąc na proste rozwiązania pozbywa się możliwości upiększania swoich projektów, naszymi pracami.
– Osobiście zajmuję się artystyczną obróbka kamienia naturalnego. Wykonuję formy i rzeźby kamienne. Jestem nastawiony na współprace z konserwatorami, kościołami i zamkami. Moją pasją jest średniowiecze, głównie gotyk. Jednak nie zamykam się na wykonywaniu maszkaronów, pinakieli czy rzeźb sakralnych, uwielbiam wykonywać kapliczki, co mam nadzieję stanie się kiedyś moim głównych zajęciem na starość.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”109″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]