Praktyka księdza diakona cz. I

  • Napisany przez:

Poniżej przedstawiamy wywiad z ks. diakonem Radosławem Mielczarkiem, który odbywał wrześniowa praktykę w parafii pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

  • Co najbardziej zapamięta Ksiądz Diakon z wrześniowej praktyki w naszej Parafii?

Praktyka wrześniowa będzie najbardziej kojarzyć mi się z dobrą atmosferą na plebani. Ze zgranym zespołem duszpasterzy. Wrzesień kojarzyć mi się będzie z Nowenną i Jerychem różańcowym przed uroczystością Matki Bożej Bolesnej – patronki Miasta Wałbrzycha. Widziałem dziesiątki ludzi, którzy przychodzili zostawiać swoje troski i trudności Maryi w wałbrzyskim sanktuarium. Sam kursowałem między plebanią a sanktuarium, by adorować, by modlić się z wiernymi. Tyle dni, dzień i noc trawa adoracja, niech Pan będzie w tym uwielbiony. Podziwiam wszystkich, którzy zarywali noce, aby trwać przed Najświętszym Sakramentem. O odpuście MB Bolesnej w Parafii Aniołów Stróżów słyszałem już kilka lat temu od Tomasza Kuli (dziś już księdza), który zawsze opowiadał o tym wydarzeniu w swojej rodzinnej parafii. Cieszę się, że i ja mogłem wziąć udział w tak podniosłej, pięknej uroczystości zawierzając również swoje troski, moje powołanie i całe życie Maryi Matce Bolesnej. Od września myślę, że będzie mi towarzyszyć w drodze do Kapłaństwa.

  • Czego się Ksiądz Diakon nauczył?

Dużo by można mówić, myślę, że to był Boży czas pracy, nauki i modlitwy. Czas, w którym konkretnie przyglądałem się życiu kapłańskiemu wraz z jego blaskami i cieniami, to czas utwierdzenia powołania, wielu spotkań, nawiązywania nowych relacji i doświadczania Jego obecności. Nauczyłem się pracy w dużym zespole. Wraz z Proboszczem ks. Kan. Wiesławem Rusinem oraz z wikariuszami ks. Grzegorzem Kwiatkowskim i ks. Krzysztofem Iskrą myślę, że tworzyliśmy zgrany zespół.

 

  • Czy Ksiądz Diakon w czasie praktyki lepiej poznał siebie, odkrył nowe talenty i zdolności, które pomogą Księdzu w przyszłej posłudze?

Myślę, że każda praktyka jest dobrą okazją do poznania siebie ta, również taka była. Mierzyłem się z organizowaniem czasu na pracę, modlitwę, lekturę, przygotowanie nabożeństw czy homilii. Czas spędzony w Wałbrzychu pozwolił mi szlifować warsztat homiletyczny. Wielkim wyzwaniem było wyjście z mikrofonem do dzieci i głosić im homilię. Zobaczyłem wielkie zaangażowanie kapłanów w pracę duszpasterską i to mnie bardzo budowało. Wraz z Księżmi uczestniczyłem w spotkaniach licznych grup parafialnych co z pewnością kiedyś mam nadzieję zaowocuje.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”288″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy