Przemyślany – ich drugi dom

  • Napisany przez:

Niedaleko Lwowa leżą Przemyślany, gdzie posługę kapłańską pełni Salezjanin, ks. Piotr Smolka, Polak, który od 23 lat pracuje jako duszpasterz w parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na Ukrainie. Ratuje stare polskie kościoły przed ruiną, krzewi wiarę i podtrzymuje ducha polskości.

Młodzież i nauczycielki z klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Świdnicy trafili pod jego opiekuńcze skrzydła trzy lata temu, biorąc udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Pod ich opieką znajduje się cmentarz w Świrzu. Ratując mogiły naszych rodaków, mieszkają na parafii u ks. Piotra. Poznają historie losów Polaków, którzy opuścili Kresy oraz tych, którzy tam pozostali. Uczestniczą w niezwykłej żywej lekcji historii i chcą pomagać. Dzięki księdzu nawiązali współpracę ze Szkołą Podstawową w Chlebowicach i regularnie jeżdżą z pomocą dla dzieci i parafian. Obecnie organizowana jest zbiórka przyborów szkolnych. Zbierane są one w III LO, Szkole Podstawowej nr 105, wśród kibiców sportowych oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Jednym z efektów tej pięknej przyjaźni była ostatnia wizyta ks. Piotra w Świdnickiej Katedrze, który całą niedzielę opowiadał świdniczanom o życiu na Ukrainie, a młodzież, kombatanci, nauczyciele i przyjaciele zbierali datki do puszek. Sukces był ogromny, zebrano 11 400 zł na ratowanie polskich kościołów, którymi opiekuje się ks. Piotr.

Joanna Szałek

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”12″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy