Rekolekcje dla katechetów

  • Napisany przez:

W dniach 12 – 14 stycznia br. w Strzegomiu odbyły się rekolekcje dla katechetów świeckich zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej. Uczestniczyło w nich 41 katechetów z całej diecezji.

W pierwszym dniu rekolekcji, po konferencji wprowadzającej ks. Marka Korgula, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystii pod przewodnictwem i z homilią ks. Damiana Mroczkowskiego, uczestników odwiedził ksiądz biskup Ignacy Dec. Nawiązał on w swoim słowie skierowanym do katechetów do obecnego roku duszpasterskiego i zachęcił ich do otwierania się na działanie Ducha Świętego oraz Jego dary.

Program trzydniowych zajęć obejmował m.in.: codzienną Eucharystię z homilią, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę, medytacje, konferencje ascetyczne. Była też okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także spotkanie poświęcone aktualnym sprawom katechetycznym prowadzone przez dyrektora Wydziału Katechetycznego. Rekolekcje poprowadził ks. dr Aleksander Radecki, wikariusz biskupi ds. formacji stałej duchowieństwa archidiecezji wrocławskiej. Atmosfera była pełna skupienia, zadumy i refleksji, lecz była również ciepła, serdeczna i pełna poczucia humoru, co było zasługą rekolekcjonisty.

Rekolekcje odbyły się w gościnnych progach Domu Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek pod wezwaniem św. Józefa. Siostra Weronika – przełożona, zadbała o szczegóły logistyczne, a kuchnia pod dowództwem p. Doroty zadbała o doznania dla podniebienia.

Był to bezcenny czas dla wszystkich uczestników, aby zatrzymać się … „i spytać się siebie mieć czy być, bo życie po to jest by pożyć, nim w kołowrotku pęknie nić…” (Anna Maria Jopek „Ja wysiadam”). Dla katechetów było to nie tylko spotkanie z kolegami czy osobami konsekrowanymi, ale przede wszystkim było to spotkanie z sobą samym, ze Słowem Syna Boga Żywego i Miłością, która jest Siłą poruszającą świat.

Dorota Słupska – Kresa

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”89″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy