Relacja z pielgrzymki do Gietrzwałdu

  • Napisany przez:

6 września 2017 pielgrzymi z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu i zaprzyjaźnionych parafii z Nowej Rudy, Jugowa, Ścinawki, Ząbkowic Śląskich wyruszyli na ziemię Warmińsko-Mazurską. Po dotarciu na pola Grunwaldu. Zapoznali się z  historią pamiętnej bitwy z 15 lipca 1410 roku. Po zwiedzeniu muzeum grunwaldzkiego pielgrzymi udali się do ośrodka Caritasu do Domu Świętej Rodziny w Orzyszu. Dzień zakończyli uroczystą Mszą św. i adoracją Najświętszego Sakramentu.

W czwartek 7 września 2017 po porannej Mszy św. i śniadaniu pielgrzymi udali się do Mikołajek. Mimo deszczu humory dopisywały wszystkim. Tam noworudzianie wyruszyli na rejs po Jeziorze Mikołajskim i jeziorze Śniardwy. Po rejsie pielgrzymi udali się na spacer po Mikołajkach. Następnie pojechali do Mrągowa i do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce.

8 września Kościół czci Matkę Boską, wspominając jej narodzenie. Ten dzień nasza grupa pielgrzymkowa uczciła w szczególny sposób. Po Mszy św., w czasie której pani Bożena Maksylewicz zaśpiewała pieśń Ave Maryja, udaliśmy się do Bemowa Piskiego, gdzie uczestniczyliśmy w święcie jednostki – Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Tam uczestniczyliśmy w uroczystości, podczas której nastąpiło podniesienie flagi państwowej RP, wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Obejrzeliśmy uroczystą defiladę wojska polskiego i wojsk NATO stacjonujących w Bemowie Piskim. Następnie udaliśmy się do Owczarni, wsi położonej w powiecie kętrzyńskim i zwiedziliśmy Muzeum Mazurskie.

Ostatni dzień pielgrzymowania to wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie gdzie 140 lat temu Matka Boska przemówiła po polsku do dwóch dziewcząt. Prosiła o to, by jak najczęściej odmawiać modlitwę różańcową, uczestniczyć w Eucharystii i przyjmować komunię świętą. W Polsce tylko objawienia gietrzwałdzkie zostały oficjalnie uznane przez Kościół. O godzinie 12.00 wspólnie z setkami pielgrzymów uczestniczyliśmy w Mszy św. po której podążyliśmy do cudownego źródełka. Na zakończenie wyruszyliśmy do Rostkowa na spotkanie ze świętym Stanisławem Kostką.

Barbara Fiączyk i Beata Szałęga

 

Nasi partnerzy