Samotność a święta…

  • Napisany przez:

„Alzheimer zabiera wszystko… Patrzysz na twarz osoby, którą kochałeś całe życie i wiesz, że nie ukrywa ona już żadnych uczuć. Że to maska za którą, jak twierdzą lekarze, nie ma nic. Refleksji, przemyśleń ani miłości, która karmiła cię całe życie…” Właśnie o Alzheimerze spróbowaliśmy porozmawiać z panią Beatą Szałęgą podczas spotkania zorganizowanego w zeszłym tygodniu w  Szkole Podstawowej Nr 7, w klasach drugich i trzecich gimnazjum oraz w klasie siódmej szkoły podstawowej.

Przygotowana prezentacja przedstawiała przyczyny, czynniki obniżające ryzyko choroby Alzheimera, łagodzenie objawów i stadia przebiegu choroby oraz ćwiczenia, jakie można wykonywać samodzielnie z chorym w konkretnym stadium. Alzheimer to choroba, która polega na nie dającym się powstrzymać zaburzeniu czynności części mózgu, które są odpowiedzialne za funkcje poznawcze. To choroba, która wchodzi tylnymi drzwiami w nasze życie, jest nową sytuacją dla chorego, jak i opiekuna. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie nie tyko z niezrozumieniem zachowań chorego, ale i ze zrozumieniem własnych reakcji i sposobu radzenia sobie w obliczu wielkiego stresu i nowych, nieznanych sytuacji.

Czas przedświąteczny jest dobrą okazją, by wtedy gdy klimat świąt nastraja nas do dobroci, sprzyja ”zejściu z kanapy”, o którym mówi Papież Franciszek – zainteresować się drugim człowiekiem. Człowiekiem chorym, który cierpi z powodu swojej bezradności, słabości czy wieku. Dzisiejszy świat lansuje młodość, tężyznę fizyczną,  kreatywność, zapominając, że rodzimy się i umieramy, i to jest kolej życia, o której powinno się uczyć szczególnie w szkołach wśród dzieci i młodzieży –  mówił ks. Marcin, dziękując pani Beacie za przeprowadzenie spotkania. Podsumowaniem czwartkowego spotkania niech będą wypowiedzi chorych kierowane do ich opiekunów rodzinnych: zrozum moją chorobę, odwiedzaj mnie – nie trać ze mną kontaktu, ucz się o chorobie Alzheimera, znajdź czas na wysłuchanie mnie, pamiętaj – ciągle jestem sobą, ciągle ja to ja, ludzie potrzebują miłości, nawet jeśli nie pamiętają!

Beata

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”59″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy