Schola Cantorum Exultet

  • Napisany przez:

Czy tak brzmią chóry anielskie? To bardzo możliwe… Zespół Schola Cantorum „Exultet” (do 2014 r. znany jako chór „Vox Angelicus”) powstał w 2009 r. przy parafii św. Józefa w Świdnicy z inicjatywy ks. Piotra Śliwki, obecnego Proboszcza świdnickiej katedry. Opiekunem scholi, czuwającym nad rozwojem duchowym chórzystów, jest ks. Zbigniew Chromy. Obecnie dyrygentem zespołu jest p. Marta Moneta.  Od 2012 r. zespół działa przy świdnickiej katedrze. Jego repertuar obejmuje głównie muzykę sakralną, od chorału gregoriańskiego po utwory kompozytorów współczesnych. Obecnie liczy 19 osób. Wszystkich łączy muzyczna pasja i radość z doskonalenia chóralnego śpiewu liturgicznego.

Głównym zadaniem i celem istnienia zespołu jest śpiew w trakcie świąt kościelnych. Oprócz tego prowadzi on aktywną działalność koncertową w Świdnicy, w innych miastach Polski i za granicą. Schola Cantorum „Exultet” ma na koncie liczne sukcesy, m.in. zdobycie Złotego Pasma, czyli pierwszej nagrody w III Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej (2016 r.), nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „Vox Domini” w Prusicach (w 2013 r. – I miejsce, w 2014 r. – II miejsce, w 2015 r. – I miejsce) oraz pierwsze miejsce w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olesznej (I Edycja Pieśni Maryjnych „Mater Misericordiae”).

Obecnie zespół przygotowuje się do udziału w XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach (17 marca 2018r.).

Marta Moneta

Nasi partnerzy