Stacja Nowa Ruda

  • Napisany przez:
22.04. 2018 roku na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie miała miejsce doniosła uroczystość otwarcia „stacji Nowa Ruda” na Międzynarodowym Szlaku Św. Wojciecha, który prowadzi z Pragi aż do Gdańska. Nowy szlak został uroczyście zainaugurowany przez prymasa
 
Czech ks. kard. Dominika Dukę w katedrze praskiej w dniu 23. 04. 2016 roku, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Od tego czasu otwierane są nowe stacje na poszczególnych odcinkach trasy.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Nowej Rudy i goście z Rep. Czeskiej.Odsłonięcia tablicy informacyjnej dokonali; Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy, prof. Konrad Czapliński-historyk sztuki- z Zielonej Góry, Zdenek Streubel, b. starosta Broumova oraz Julian Golak, pomysłodawca tego  nowego Międzynarodowego Szlaku Św. Wojciecha, który z założenia ma być nie tylko miejscem modlitwy  dla pielgrzymów, ale także szlakiem turystyczno- edukacyjnym.
Na okolicznościowej tablicy,  jest pokazana trasa całej wędrówki z Pragi (przez trzy kraje czeskie, Dolny Śląsk, Wielkopolskę, wojew. kujawsko-pomorskie, warmińsko- mazurskie) aż do Gdańska. W kościele Matki Bożej Bolesnej została odprawiona msza święta w intencji narodu polskiego i czeskiego. Mszy św.  w sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych przewodniczyli ks. dziekan Krzysztof Iwaniszyn i ks. prałat Romuald Brudnowski. Po mszy świętej Ogólnopolski Teatr William-Es przedstawił sztukę teatralną pt. „Wojciechowe Ślady” w reż. Danuty Gołdon.
 
Julian Golak

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”165″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 
 
 
 
 

Nasi partnerzy