Św. Aniołowie Stróżowie nabrali barw

  • Napisany przez:

W Kolegiacie pw. NMP Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu odsłonięto po zakończonej renowacji piękne malowidło ścienne przedstawiające trzech Aniołów – patronów kościoła.

Fresk ukazuje Św. Michała Archanioła, depczącego stopą smoka, z mieczem w ręku. Walecznego, dobrego obrońcę przed złym duchem. Kolejny Anioł trzyma w ręku wagę – symbol sprawiedliwości. Symbolizuje Sąd Ostateczny. Ostatni z Aniołów to Anioło Stróż. Ten, który jest przy nas zawsze, motywuje nas do działania, daje bezpośrednie sygnały, że czynimy dobrze lub źle. Ochrania nas w pierwszej kolejności i kocha ponad wszystko. Stoi przed nim dziecko, którym się opiekuje i je prowadzi. Ponad to na malowidle w mniejszych okręgach widać symbole paschalne: Eucharystia, Baranek, Światło oraz Alfa i Omega.

Fresk znajduje się po lewej stronie Ołtarza Głównego, przy Zakrystii Głównej, zaraz obok Ołtarza Św. Józefa. Zapraszamy do odwiedzania Świątyni i podziwiania odrestaurowanych zabytków, m.in. zabytkowej chrzcielnicy z 1593 r. 

Poniżej kilka zdjęć wykonanych podczas prac renowacyjnych.

Rusztowanie

Stanowisko pracy

Farby, pędzle i szkice

red. Marta Chrisidu

Nasi partnerzy