Święcenia diakonatu

  • Napisany przez:

W uroczystość świętego Stanisława 8 maja 2018 roku nasz kleryk Tomasz Kowalczuk przyjął święcenia diakonatu w katedrze świdnickiej. Cztery dni później w sobotę 12 maja święcenia diakonatu przyjął kleryk Wojciech Przyborowski w Kościele pw. Bożego Ciała w Głogowie. To bardzo ważne wydarzenie ponieważ włącza do duchowieństwa diecezji świdnickiej.  Jak podkreśla już diakon Tomasz: „To początek czegoś nowego, całkiem nowa jakość”. Przed święceniami diakonatu kandydaci złożyli przysięgę posłuszeństwa ordynariuszowi Świdnickiemu, zobowiązali się do odmawiania Liturgii Godzin oraz zachowania celibatu do końca życia.

Warto podkreślić, iż święcenia diakonatu wyciskają podobnie jak sakrament chrztu świętego o raz bierzmowania niezmazywalną pieczęć na duszy człowiek, który je przyjmuje. Oznacza to, iż nie można w żaden sposób cofnąć święceń, przyjmuje się je raz na całe życie. To wielki dar na który nikt nie może zasłużyć, ale też i zadanie, misja, polegająca na głoszeniu Ewangelii oraz posługi miłości. W trakcie święceń wspomina dk. Tomasz, najbardziej przejmującym momentem była prostracja, czyli padnięcie na twarz przed Bogiem. Ten gest upokorzenia jakże wymowny, ma na celu ukazanie jak bardzo niegodny jest człowiek wobec tak wielkiego daru, jakim są święcenia diakonatu: „Ręce mi drżały z przejęcia, oczy miałem załzawione, a w środku czułem radość, którą nie sposób wyrazić słowami”(dk. Tomasz). Diakon jest powołany do służby Bogu i człowiekowi, na wzór Chrystusa, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10,45).

Nasi diakoni mają przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie głoszenia słowa Bożego, również w ramach homilii, co stanowi dla młodych kandydatów do prezbiteratu wielkie wyzwanie. Nowo wyświęceni diakoni podkreślają, iż mimo wielu nowych obowiązków są szczęśliwi, iż nareszcie mogą pełnić tą posługę. Dk. Tomasz podkreśla: „Święcenia diakonatu są dla mnie swoistymi zaręczynami z Chrystusem, ponieważ przysięgałem Mu wierność do końca życia, a teraz trwam w radosnym oczekiwaniu na święcenia kapłańskie”. W imieniu naszych diakonów serdecznie dziękuję za wszelkie wsparcie i życzliwość im okazywaną i proszę o dalszą modlitwę w ich intencji.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”200″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy