Święta Barbara odzyskuje dawny blask!

  • Napisany przez:

Neogotycki kościół pw. św. Barbary w Wałbrzychu był niegdyś przepiękną perłą architektoniczną.

Wspaniała polichromia, a także bogate neogotyckie wyposażenie, pozwalało wiernym wejść w cudowny nastrój modlitwy i zachwytu nad Bożym dziełem. Tak było aż do lat 70 XX wieku, gdzie w duchu posoborowych zmian, ówczesny włodarz parafii podjął decyzję o zmianie wystroju świątyni. Piękną niemiecką polichromię zamalowano, a wyposażenie min. ołtarz główny, ołtarze boczne i ambonę, usunięto z kościoła w niewiadomym dalszym przeznaczeniu. Przeniesiono również witraż ze św. Barbarą, na boczną ścianę prezbiterium, a w jego miejsce wstawiono krzyż. Według relacji parafian, ołtarze zostały oddane do renowacji, z której co ciekawe, już nigdy nie wróciły… Jedynym elementem neogotyckiego wyposażenia kościoła, który został po dziś dzień, są wspaniałe neogotyckie organy firmy Sauer.
Staraniem proboszcza – ks. dr Władysława Terpiłowskiego i organisty parafialnego Adriana Ziątka, w kościele niebawem zawiśnie nowa Droga Krzyżowa, która została wykonana w neogotyckim stylu przez znanego w diecezji rzeźbiarza z Lądka Zdroju. Staraniem Pana organisty udało się również pozyskać dwie neogotyckie ramy do obrazów, które wiszą tymczasowo w prezbiterium. Po prawie pięćdziesięciu latach do kościoła powróciła również drewniana figura św. Józefa, która niegdyś znajdowała się w neogotyckim ołtarzu, a teraz tymczasowo jest wyeksponowana w prowizorycznym ołtarzu. Wszystko to ma jeden cel – powrót do tego co było, czyli do oryginalnego wystroju. Warto zauważyć, że stacje Drogi Krzyżowej zostały ufundowane przez parafian, którzy czują potrzebę przywrócenia dawnego blasku swojej świątyni. Ks. proboszcz jest pozytywnie zaskoczony bardzo szybkim zebraniem się fundatorów, bo udało się uzbierać wszystkich czternastu w niecały miesiąc. Na najbliższy rok jest planowana budowa ołtarza bocznego, który również czeka na swoich fundatorów. Cały proces przywrócenia wystroju, wiąże się też z szeregiem prac budowlanych, który trwa w kościele od ponad roku.

 

Adrian Ziątek

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”9″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy