Święto dwóch męczenników

  • Napisany przez:

W tym roku parafia św. Jerzego, podczas odpustu parafialnego, wspominała dwóch wielkich świętych męczenników – swojego patrona św. Jerzego oraz patrona Polski św. Wojciecha. Obaj związani są z początkami naszej wiary: św. Jerzy oddał życie za wiarę w pierwszych wiekach

chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim, a św. Wojciech zginął śmiercią męczeńską niewiele lat po przyjęciu chrztu św. przez Polskę.

Uroczysta, koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ks. bp Adam Bałabuch, została odprawiona 29 kwietnia o godz. 12.00. Zapoczątkowała ona również obchody XXIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, które będą obchodzone w całej Polsce aż do grudnia br. Z tej też okazji Dzierżoniów odwiedził nowy ambasador Republiki Czeskiej, dr Ivan Jetřáb, dla którego była to jedna z pierwszych wizyt dyplomatycznych w naszym kraju. Gośćmi tegorocznej uroczystości byli także przedstawiciele świeckiej linii Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Jerozolimie z Mariuszem Drapikowskim na czele.

Współcześnie Kościół podaje, że św. Jerzy żył w III w. i służył w armii Imperium Rzymskiego w czasach cesarza Dioklecjana, za którego rządów miały miejsce ostatnie wielkie prześladowania chrześcijan. Jerzy odmówił złożenia hołdu bogom rzymskim za co został skazany na śmierć i stracony. Choć jest on postacią na poły legendarną, jego kult stał się szczególnie żywy w czasach wypraw krzyżowych, a św. Jerzy stał się jednym z ideałów rycerza w okresie średniowiecza.

Historię św. Wojciecha wszyscy znamy, a jego postać jednoczy dziś chrześcijan z Polski i Czech. Ale nie zawsze tak było. Po zakończonej męczeńską śmiercią misji Wojciecha w Prusach, jego ciało książę Bolesław Chrobry umieścił w katedrze gnieźnieńskiej. Już dwa lata po śmierci Wojciech został kanonizowany (999 r.), a w następnym roku do jego grobu przybył z pielgrzymką sam cesarz Otton III ogłaszając przy okazji powstanie metropolii w Gnieźnie i trzech nowych biskupstw. Książę Bolesław podarował mu wówczas jedną z najcenniejszych relikwii – prawe ramię św. Wojciecha, które trafiło do papieża w Rzymie. Część relikwii zamurowano w katedrze, inne przekazano różnym kościołom w Polsce. W 1038 r. Czesi w niechlubny sposób upomnieli się o swojego rodaka – korzystając z wewnętrznego osłabienia państwa polskiego, książę czeski Brzetysław najechał na Wielkopolskę i wywiózł najcenniejsze relikwie do Pragi. Blisko sto lat później, przebudowując katedrę w Gnieźnie, natrafiono na zamurowany w ścianie relikwiarz głowy św. Wojciecha, który ponownie stał się symbolem kultu. Został on skradziony w 1923 r., pięć lat później po Polski wróciły fragmenty relikwii podarowane przez Bolesława Ottonowi III.

Obecnie św. Wojciech czczony jest przez Czechów i Polaków. W roku 1997, w tysięczną rocznicę śmierci Wojciecha odbyła się peregrynacja jego relikwii, której trasa wiodła również przez nasze miasto.

Ewa Chabros

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”187″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy