Szansa jaką dają spotkania opłatkowe

  • Napisany przez:

Co roku w każdej społeczności lokalnej, w miastach i wioskach, odbywa się wiele spotkań opłatkowych. W tym roku również odbyło się wiele „opłatków”; w szkołach i zakładach pracy, kilkanaście spotkań z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych i innych oficjalnych gości, spotkań organizowanych przez różne organizacje, np. Ośrodek Pomocy Społecznej, Sudecki Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze spotkanie w Kłodzku odbyło się 15 grudnia b.r. w refektarzu klasztoru Ojców Franciszkanów ze Strażą Miejską. Komendanta Piotra Występskiego oraz funkcjonariuszy i innych pracowników Straży Miejskiej swoją obecnością zaszczycił burmistrz Kłodzka Michał Piszko i przedstawiciele Rady Miejskiej. Nie mogło zabraknąć kapłanów. Gospodarze to gwardian klasztoru o. Wacław Chomik OFM oraz proboszcz parafii franciszkańskiej o. Emmanuel Żak OFM. Przybył również proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP o. Robert Mól SJ oraz ks. dziekan Julian Rafałko.

Z pewnością takie spotkania zbliżają przedstawicieli równych środowisk. Sprawiają, że stają się dobrymi znajomymi. Nawet jeśli różnią się w swoich poglądach i systemach wartości, to często okazuje się, że są bardzo sympatycznymi ludźmi i osobami wielkiej kultury, które warto znać i z którymi warto rozmawiać. Dobrze jeśli takie spotkania nie sprowadzają się do gestów tylko symbolicznych, takich jak przełamanie się opłatkiem, złożenie sobie życzeń (często nie bardzo wyszukanych), wypicie razem herbaty czy zjedzenie barszczu z uszkami lecz przyczyniają się do współpracy tych środowisk i podejmowania wspólnych wyzwań. Szansą takiej współpracy nie może być tylko dobra wola. Pierwszym krokiem musi być szukanie tego co wspólne, tego co łączy, a nie dzieli. Muszą być jakieś wspólne wartości i zasady moralne. Dlatego podczas takich spotkań warto przypominać co świętujemy i gdzie osoby wierzące szukają źródeł tych wartości.

Dobrze znamy okoliczności Bożego Narodzenia. Nawet dzieci potrafią wiele o nich opowiedzieć. Śpiewamy o nich w kolędach. Przedstawiamy w jasełkach. Ale czy rzeczywiście przyjmujemy fakt Bożego Narodzenia? Jego narodzenie zapoczątkowało nową erę. On stał się centrum świata i historii, ale czy stał się centrum mojego życia? Spotkania opłatkowe są taką okazją, aby zadać sobie pytanie: Jak ja Go przyjmuję? Czy On zmienia coś w moim życiu? Czy coś w nie wnosi?   

To przecież Jezus przynosi nam miłość i pokój. To On uczy nas współpracy, wzajemnego szacunku i  prawdziwej tolerancji. W Nim odkrywamy swoją godność i wielkość swojego człowieczeństwa. Niech Boże Dziecię każde nasze serce napełni pokojem, aby pokój zamieszkał w każdym domu, w szkole, w urzędzie, w miejscu pracy, wypoczynku oraz wszelkiej aktywności społecznej. Niech Jezus napełni nas miłością, aby ustały wszelkie gniewy i spory, waśnie i konflikty. Mądrzy ojcowie duchowni od wieków nam przypominają, że bez miłości Boga nie potrafimy kochać człowieka. Dlatego z taką otwartością przez wszystkie dni roku, przyjmujmy to Dziecię, które jest samą Miłością.

ks. Julian Rafałko

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”61″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy