Szlak św. Wojciecha

  • Napisany przez:

Nowy, pielgrzymkowo-turystyczny szlak św. Wojciecha liczy blisko tysiąc kilometrów i biegnie z Pragi do Gdańska. Jego dolnośląski odcinek przebiega, podobnie jak trasa peregrynacyjna relikwii świętego w 1997 r. przez Dzierżoniów i obejmuje najstarszy zabytek w mieście – kościół św. Jerzego.

Pomysłodawcą szlaku jest Julian Golak, który od 29 lat organizuje Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej – imprezę obfitującą każdego roku w szereg imprez kulturalnych na pograniczu obu krajów. Merytoryczne opracowanie szlaku przypadło prof. Konradowi Czapliński, historykowi sztuki. Oficjalna inauguracja szlaku miała miejsce w Pradze, w rocznicę śmierci św. Wojciecha, 23 kwietnia 2016 r.

Obaj twórcy szlaku gościli w Dzierżoniowie 29 kwietnia. Po uroczystej Mszy św., przed północnym wejściem do kościoła św. Jerzego przybliżyli historię i ideę szlaku. Zaciekawili także zebranych mieszkańców miasta informacją, że szykuje się u nas sensacja na miarę słynnego Złotego Pociągu. Następnie ks. bp Adam Bałabuch, ambasador Republiki Czeskiej dr Ivan Jetřáb, prof. Konrad Czapliński oraz burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski uroczyście odsłonili tablicę informacyjną przed kościołem.

Historię św. Wojciecha przybliżyli zebranym w interesujący sposób aktorzy teatru Wiliam S., którzy zaprezentowali sztukę pt. „Ślady św. Wojciecha”. W kilku epizodach mogliśmy posłuchać o życiu Wojciecha przed jego wyprawą do Polski i na misje, obejrzeć jego spotkanie z księciem Bolesławem,  męczeńską śmierć i sprowadzenie jego ciała do Gniezna.

 

 Ewa Chabros

Zdjęcia: Ewa Chabros, Kazimierz Janeczko, Władysław Woźniak

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”188″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy