Uroczystość NMP Królowej Polski

  • Napisany przez:
„Matko mojej wiary, Matko mojej nadziei i miłości, Nie umiem Ci słowami wypowiedzieć mojego pragnienia, a pragnę Ci zawierzyć siebie, moje myślenie, moją pracę, wszystkich, których kocham, i wszystko, co jest moje. Niech wszystko będzie Twoje. I ja chcę być Totus tuus.” Jan Paweł II

Dnia 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. Ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, miało podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, która wypełniała w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza między innymi zaprowadzenie sprawiedliwości.

Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. Polacy wyrażają wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane były tego dnia w całej Polsce. Także i w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Nowej Rudzie-Słupcu, wierni zgromadzili się, by pośród Wzgórz Włodzickich całym serce śpiewać :” Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie i czuwam na każdy czas…” Wielu określa mianem najpiękniejszego dialogu w dziejach świata dzisiejszą Ewangelię według św. Jana (J19,25-27), w której czytamy: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia:”Oto Matka twoja”. Jak bardzo Jezus musi nas kochać, że oddał nam swoją ukochaną Matkę, która od tej chwili będzie stała nie tylko pod krzyżem Syna, ale także przy naszych codziennych dużych i małych krzyżach. Będzie także trwała przy krzyżu naszej Ojczyzny.

 Cytując za Janem Pawłem II: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” O takiej właśnie miłości, o radości bycia Polakiem i o całkowitym zawierzeniu Maryi – mówił ksiądz Krzysztof Iwaniszyn w głoszonej homilii. W imię miłości powinniśmy zatem stanąć obok krzyża Chrystusa razem z Maryją – naszą Matką, która będzie nam nieustannie przypominać, że MIŁOŚĆ Jezusa jest bezgraniczna, pełna troski, czułości jak serce Jego Matki. Ojciec Pio pisał w swoim Dzienniku:”Mateńko Najświętsza! Posłuchaj: kocham Ciebie bardziej, niż wszystkie stworzenia na ziemi i w niebie… Po Panu Jezusie – to rozumie się samo przez się… ale kocham Cię!”

Beata

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”179″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

 

Nasi partnerzy