Uroczystość Wniebowzięcia NMP
W dniu dzisiejszym przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt Maryjnych, obchodzone przez Kościół katolicki 15 sierpnia. Tradycja tego pięknego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie. Od początku dziejów Kościoła istniała żywa wiara, że Maryja “wraz z ciałem i duszą” została wzięta do nieba.
Dogmat (prawda uznana już na zawsze, niepodważalna prawda wiary) o Wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 roku.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największy odpust na Jasnej Górze. Właśnie dziś, 15 sierpnia, piesze pielgrzymki z najodleglejszych części naszego kraju, spotykają się w Częstochowie, przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Ten dzień potocznie zwany jest również świętem Matki Bożej Zielnej, ponieważ przypada w porze dożynek – jako dziękczynienie za zebrane plony – świecimy snopy dożynkowe, kwiaty, zioła, także warzywa, owoce.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii. Ale od początku dziejów Kościoła istniała żywa wiara, że Maryja “wraz z ciałem i duszą” została wzięta do nieba.