W hołdzie odważnym

  • Napisany przez:

Trwające od pewnego czasu starania o nadanie Szkole Podstawowej nr 1 imienia Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej wkrótce zwieńczone zostaną – zaplanowaną na 9 listopada br. – uroczystością.

Ceremonia nadania imienia rozpocznie się w Centrum Kultury w Pieszycach o godzinie 11.00, w piątek poprzedzający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kilka dni wcześniej, 4 listopada o godz. 10.15, w kościele pw. św. Antoniego odbędzie się uroczyste poświęcenie nowego sztandaru pieszyckiej szkoły.

Na jednym płacie sztandaru, na czerwonym tle znajdzie się biały orzeł w koronie oraz napis „Młode serca i umysły Ojczyźnie”, na drugim – na zielonym tle – krzyż harcerski oraz nazwa szkoły.

Pieszycka Harcerska Organizacja Podziemna działała w latach 50.  i skupiała młodych ludzi, wiernych ideałom polskiego harcerstwa, nie zgadzających się na działania upodabniające ZHP do organizacji sowieckich pionierów. Za swoją działalność ci bardzo młodzi ludzie skazani zostali w styczniu 1951 roku przez komunistyczny sąd na wieloletnie więzienie.

Dorota Słupska – Kresa

Nasi partnerzy