Wakacje edukacyjne cz.II

  • Napisany przez:

Nasz pobyt wakacyjny na Dolnym Śląsku  został wzbogacony  w „letnią szkołę”, a także warsztaty muzyczne. Po kolacji gromadziliśmy się z uczniami na wykładach  prelegentów z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Polsko -Czeskiego Towarzystwa Naukowego.Tematy tegorocznych wykładów były w większości  skierowane na  100- rocznicę odzyskania Niepodległości Polski:  „Architektura Wrocławia od okresu piastowskiego, aż po dzień dzisiejszy”, „Odrodzenie państwowości”, „Droga do wolności – 1918r.” oraz wiele innych prelekcji.

Ponadto uczestnicy wyjazdu zostali zapoznani z ofertą edukacyjną uczelni wrocławskich, kierunkach studiów, oraz możliwością studiowania w oparciu o programy Unii Europejskiej ERASMUS.

W ostatnim dniu pobytu na Dolnym Śląsku mieliśmy z grupą wyjazd do Nachodu (Rep. Czeska), gdzie organizatorzy  pobytu chcieli nam pokazać, jak działa strefa Schengen, gdzie można przekraczać granicę  bez sprawdzenia paszportów. W Kudowie Zdroju – Czermnej mieliśmy Mszę Świętą w Kościele Św. Bartłomieja przy którym mieści się słynna Kaplica Czaszek, którą mieliśmy możliwość zobaczyć.

 Na zakończenie wakacji edukacyjnych  w Polsce,udaliśmy się na trzydniowy  pobyt  na Pomorzu  w Województwie  Pomorskim, gdzie odwiedziliśmy Szymbark „Dom do góry nogami”, najdłuższy stół świata, największy fortepian koncertowy świata. Zwiedzaliśmy Gdańsk , Sopot, byliśmy w Muzeum II Wojny Światowej, Europejskim Centrum Solidarności oraz na Westerplatte, w Muzeum Hymnu narodowego w Będominie, gdzie wszyscy zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego oraz spotkaliśmy się z przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Jestem pewna ze pobyt edukacyjny w Polsce był dla wszystkich uczestników wspaniałą okazją poznawania historii Polski i pozostawi niezapomniane wrażenia na długie lata.

Wakacje edukacyjne, które od lat przygotowuje i prowadzi p. Julian Golak  z Nowej Rudy na Dolnym Śląsku,  już na stałe wpisały się w program wychowawczo-edukacyjny dla dzieci i młodzieży z  Lidy. Mam nadzieję że zaowocują  one w przyszłości .

SWIETŁANA WORONO

(nauczycielka języka polskiego w Lidzie na Grodzieńszczyźnie).

Nasi partnerzy