Wakacje edukacyjne na Dolnym Śląsku

  • Napisany przez:

W lipcu, 45 osobowa grupa dzieci i starszej młodzieży Szkoły Społecznej ZPB przy parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Lidzie (Grodzieńszczyzna) już po raz 21 miała możliwość uczestniczyć  w edukacyjno-krajoznawczym przyjeździe do Polski, na  Dolny Śląsk oraz na Pomorze.

Ten wspaniały wyjazd – wakacje edukacyjne  dzieci i młodzieży z Białorusi na Dolnym Śląsku i Pomorzu, zawdzięczamy Samorządowi Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszeniu Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej,  na czele z wiceprezesem Julianem Golakiem, dzięki któremu możliwy był wakacyjny pobyt grupy z Grodzieńszczyzny.

W naszej grupie mieliśmy dzieci, młodzież i dorosłych uczących się języka polskiego przy parafii w Lidzie i w nowym punkcie nauczania w Woronowie. Cały program pobytu miał na celu poszerzenie wiedzy o kraju przodków, poznawanie historii i kultury niezwykłego i niepowtarzalnego w swej urodzie regionu Dolnego Śląska. Przez 9 pierwszych dni zwiedzaliśmy województwo dolnośląskie oraz Czechy . W pierwszych dniach pobytu zapoznaliśmy się z Wrocławiem – stolicą Dolnego Śląska, zwiedziliśmy  m. in: Ostrów Tumski, Rynek, Plac Solny, Katedrę Św. Jana. Mieliśmy okazję poznać pana dr A. Juzwenkę, dyrektora Zakładu Narodowego „Ossolineum”, oraz Muzeum Pana Tadeusza, ks. prof. dr hab. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej oraz zobaczyć Panoramę Racławicką.

Tegoroczny pobyt był bardzo historyczny, byliśmy z grupą  uczestnikami uroczystego otwarcia  kolejnej stacji na Międzynarodowym Szlaku Św. Wojciecha , głównego patrona Polski. Uczestniczyliśmy aktywnie w uroczystościach otwarcia „Stacji Wołów” oraz ”Stacji Milicz”.

   Niezwykłą atrakcją dla dzieci była wizyta w  ZOO i Afrykarium, zwiedzanie  z przewodnikiem Stadionu Miejskiego, Hali Stulecia raz Muzeum Zajezdnia, przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. W programie przygotowanym przez p. Juliana Golaka, który zaprasza dzieci i młodzież z polskich rodzin z Białorusi regularnie już od 20 lat, codziennie były nowe atrakcje. Została zorganizowana  wycieczka  na Uniwersytet Wrocławski do głównego gmachu, gdzie osobiście sam rektor prof.dr.hab. Adam Jezierski oprowadził nas po uniwersytecie i opowiedział o historii i obecnej działalności UW. Zaprowadził nas  także na  Wieżę Matematyczną,  a na zakończenie wycieczki zaprowadził nas do Sali Muzycznej „Oratorium Marianum”, gdzie mogliśmy podziwiać dźwięki zabytkowych organów i wysłuchać pięknego koncertu.

 Uczestnicy pobytu mieli możliwość  spotkać się z wiceprezydentem Wrocławia w Sali Rady Miejskiej, Wojewodą Dolnośląskim  oraz Radnymi Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Byliśmy cały czas  w ruchu,  w krótkim czasie zobaczyliśmy bardzo wiele, przywieźliśmy wiele dobrych wspomnień do naszych domów rodzinnych. To co zobaczyliśmy przez te 13 dni, to więcej niż  nasi uczestnicy mogli zobaczyć do tej pory w swoim życiu.  We Wrocławiu organizatorzy zorganizowali także  zabawę terenową dla dzieci i rodzin pt.: „ Poszukiwanie krasnali na wrocławskim rynku” i Placu Solnym. Na początku pobytu każdy z uczestników otrzymał zeszyt , żeby każdego dnia notować swoje wrażenia, prowadząc pamiętnik, za który na  zakończeniu pobytu  otrzymaliśmy pamiątkowe nagrody.

Wyjeżdżaliśmy z grupą do okolicznych miejscowości m.in:  do Lubiąża , gdzie zapoznaliśmy się z historią Cystersów, którzy zamieszkiwali w  początkach  polskiej państwowości  w tych okolicach, zobaczyliśmy słynny klasztor oraz Stawy Milickie, wielkie dziedzictwo kultury pozostawione przez Cystersów, jeździliśmy na bryczkach  podziwiając piękno przyrody Doliny Baryczy,   m.in: czwartego  co do wielkości w Europie –  Stawu ”Duża Mewa”.

Niezapomnianą atrakcją naszego pobytu był wyjazd nad Jezioro Mietkowskie , gdzie mieliśmy zajęcia sportowo-rekreacyjne: żeglowanie, rowery wodne, motorówki, oraz spotkanie  integracyjne z mieszkańcami Gminy Żarów i  burmistrzem Żarowa, dzięki któremu  był możliwy odpoczynek naszej grupy nad wodą.

Swietłana Worono

   

Nasi partnerzy