Wakacje z Caritas

  • Napisany przez:

Dzięki Caritas Diecezji Świdnickiej, ponad 100 dzieci i młodzieży z Białorusi wraz z opiekunami, miało okazję zobaczyć nasz kraj i spędzić niezwykłe wakacje w Polsce. Nasi goście mieszkali w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym w Zagórzu Śląskim. Pierwsza grupa od 6 do 17 sierpnia, druga od 17 do 27 sierpnia.

Współpraca Caritas Diecezji Świdnickiej i Caritas Diecezji Witebskiej na Białorusi trwa już od kilku lat. „Bardzo się cieszymy z tej współpracy” – mówi s. Daria Halubkova, odpowiedzialna za pobyt Białoruskiej młodzieży w Polsce. „Jesteśmy z rożnych parafii diecezji Witebskiej, choć większość uczestników pochodzi z samego Witebska. Jest to przede wszystkim młodzież katolicka, która w parafiach uczęszcza na katechezy. Ten wyjazd jest dla nich też pewną nagrodą za całoroczną aktywną pracę. Ja sama uczę katechezy w parafii i są tu niektóre z tych dzieci” – dodaje s. Daria.

Uczestnikom bardzo podobał się sam ośrodek, ale przede wszystkim liczne wycieczki: na Zamek Grodno, pobliskie jezioro i tamę. Zachwyceni byli górami, bo na Białorusi są głównie równiny. Niektóre dzieci góry widziały pierwszy raz w życiu. Wielką atrakcją okazała się wyprawa w Góry Stołowe. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem po wizycie we wrocławskim ZOO i Afrykarium. Niezwykle podobały im się wycieczki po starym mieście we Wrocławiu i Świdnicy.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni za tak dobre przyjęcie nas” – mówi s. Daria Halubkova. Już dostaję wiadomości od rodziców dzieci, które były z pierwszą grupą, że bardzo mile wspominają ten pobyt. Ciągle coś opowiadają o tym co widziały. Muszę jednak dodać, że to nie tylko takie atrakcje. Staramy się zapewnić im również opiekę duchową. Ks. Daniel Rydz ze Świdnicy odprawia dla nas niemal codziennie Msze św. To mają być „wakacje z Bogiem”, dlatego są nie tylko codzienne wycieczki i rozrywka, ale i modlitwa czy choćby wspólne śpiewanie przy gitarze piosenek religijnych.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”268″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy