Wałbrzych zakochany w Matce Bożej

  • Napisany przez:

W Kościele przez kilkaset lat obchodzono dwa święta, które oddawały cześć cierpieniom Matki Najświętszej. Pierwsze z nich odbywało się w piątek przed Niedzielą Palmową, drugie 15 września dla uczczenia Siedmiu Boleści Maryi.

Od 2010 roku Wałbrzych otrzymał szczególny dar – Matka Boża Bolesna stała się patronką całego miasta i opiekunką wszystkich mieszkańców. Dlatego sobota – 15 września – nie była zwykłym, powszednim dniem, tylko świętem, w czasie którego dzieci przyszły do swojej Matki – Maryi. W czasie uroczystej Mszy Świętej o godzinie 18:00 w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów pod przewodnictwem Księdza Infułata Józefa Strugarka mogliśmy po raz kolejny zbliżyć się do Maryi, mogliśmy zapatrzeć się w jej przeszytą bólem twarz, mogliśmy doświadczyć jej spojrzenia, na którym rysuje się głębokie zrozumienia dla naszych cierpień i kłopotów, mogliśmy wtulić się w Jej ramiona, w których znalazło się miejsce nie tylko dla Jezusa, ale dla każdego, kto potrzebuje pełnego miłości, matczynego dotyku. Ten sobotni wieczór był wyjątkowy, z jednej strony czuło się radość, bo Maryja jest naszą Patronką – nie tylko nad nami góruje, ale w sposób szczególny z nami jest, z drugiej strony rodził się w sercu głęboki spokój, bo przecież z Mamą niczego nie trzeba się bać. Każdy, kto spędził ten dzień z Matką Bożą Bolesną, z całą pewnością tego czasu nie zmarnował, bo każda chwila z Maryją jest wyjątkowa, szczególna i niezapomniana.

Bogu niech będą dzięki za to, że wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha, a w sposób szczególny nasza wspólnota Parafialna, mogliśmy po raz kolejny przeżywać Uroczystość Odpustową w naszej Kolegiacie. Wzorem poprzednich lat nasze przywiązanie, miłość i cześć do Matki Bożej Bolesnej wyraziliśmy tygodniowym czuwaniem modlitewnym, które rozpoczęło się 9 września – w niedzielę. Trwało ono nieprzerwanie – dzień i noc – do soboty, do godziny Bożego Miłosierdzia.

Pragniemy podziękować kapłanom z naszego Miasta, kapłanom Kapituły Kolegiackiej, którzy w czasie Jerycha Różańcowego przybywali do Sanktuarium, razem ze swoimi parafianami sprawowali Eucharystie i czuwali na modlitwie przy cudownej figurze Matki Bożej Bolesnej. Dziękujemy mieszkańcom Wałbrzycha, a szczególnie naszym parafianom, za ich ofiarną miłość do Matki Najświętszej i wierne trwanie przy Niej w miejscu, które Matka Boża Bolesna sama sobie wybrała.

Już dzisiaj zapraszamy na Odpust za rok!

 

xg

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”284″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy