Jest wałbrzyski meldunek bł. N. Grossa!
Wałbrzyski meldunek bł. Nikolausa Grossa został potwierdzony! Dzięki uprzejmości i pomocy Adama Wojtali z Niemieckiego Centrum Kulturalnooświatowego „Haus Schlesien” z Königswinter, nawiązano kontakt z ostatnim żyjącym synem bł. Nikolausa Grossa, Bernhardem oraz jego wnuczką Alice.
Krewni Błogosławionego pod koniec grudnia ubiegłego roku przesłali autorowi niniejszego artykułu potwierdzone kopie archiwaliów: dwóch (!) urzędowych poświadczeń zameldowania Błogosławionego w Wałbrzychu i wysłanych stąd pocztówek do jego Rodziców i przyszłego szwagra. Z pierwszego z dokumentów wynika, że 24 letni Nikolaus przybył do Wałbrzycha z Hattingen nad Ruhrą w charakterze sekretarza związkowego (Gewerkschaftssekretär). Od 10 czerwca 1922 r. był zameldowany przy Töpferstrasse 26, obecnie ul. Mickiewicza 21. (zob. „W Akcji” 3/2017 oraz tekst na naszym portalu). Ustaleń tych dokonano na podstawie analizy przedwojennej mapy Wałbrzycha. Drugi z nich przyniósł nieoczekiwaną niespodziankę. Dnia 5 września tego samego roku Gross zmienił zakwaterowanie i zamieszkał na Auenstrasse 23, wynajmując lokum u pani Hackerl. Było to przy al. Wyzwolenia.
Trudno na razie ustalić, gdzie dokładnie stał wspomniany budynek. Interesujących informacji o życiu Błogosławionego dostarczają nam pocztówki. Dowiadujemy się z nich o wyczekiwaniu na wieści od narzeczonej Elisabeth Koch, którą poślubił kilka miesięcy później, 24 maja 1923 r. Czytamy też o serdecznych relacjach z przyszłym szwagrem. O wizycie na początku jesieni w sanktuarium w Krzeszowie. Na Grossie wywarło niezwykłe wrażenie. „To przecudne miejsce pielgrzymkowe” – stwierdził. Jego sytuacja materialna musiała być wtedy bardzo ciężka, gdyż w korespondencji prosił rodziców o przesłanie 3000 marek. Stale był w rozjazdach. Praca związkowa zmuszała go do częstych podróży do Berlina. Jak napisał: „jestem prawie cały miesiąc na kolei”.
W połowie października dowiedział się o swoim przeniesieniu. Już w listopadzie 1922 r. wyjechał do Zwickau w Saksonii, gdzie pracował do listopada 1924 r. Właśnie mija 73. rocznica męczeńskiej śmierci Nikolausa Grossa. 23 stycznia 1945 r. Błogosławiony Mieszkaniec Wałbrzycha zameldował się w Domu Ojca. Od tego dnia Wałbrzyszanie mają tam swojego Orędownika.
Tomasz Nochowicz
Kolekta mszalna na wspomnienie bł. Nikolausa Grossa (23. stycznia)
Boże Żywy, Ty dałeś siłę błogosławionemu Nikolausowi Grossowi, by jako chrześcijanin wypełnił swoje powołanie w rodzinie, w swoim zawodzie i w społeczeństwie, aby oddał życie stawiając opór wobec szatańskiej mocy swoich czasów. Prosimy Cię Panie: umocnij i nas w wierze, abyśmy w naszym życiu rozpoznali Twoją Wolę, i wypełnili ją z odwagą i wytrwałością. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje, w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen. (tłum. T.N.)