Pielgrzymowanie zakończone…

  • Napisany przez:

I kończymy nasze pielgrzymowanie, czwarty dzień wyjątkowych rekolekcji w drodze. Jeszcze Eucharystia w Kaplicy w Dobrym Miejscu. Ta Msza Św. zostanie w naszej pamięci. Dziś nie było kazania, bo jak powiedział ks. Marcin wygłosiły go małżeństwa, które odnawiały przysięgę małżeńską po 18 latach, 20, 40, 49. A każdy staż to życiowe doświadczenie, nieraz trudy codzienności, ale zawsze z wiarą i ufnością trwanie przy Bogu. Tak umocnieni Eucharystią możemy wyruszyć w drogę do domu. Zanim jednak pożegnamy Warszawę jesteśmy w Świątyni Opatrzności Bożej.

„Niech ta Świątynia stanie się miejscem szczególnego dziękczynienia za wolność ojczyzny. Modlę się, by żadne bolesne doświadczenia nie zakłóciły tego dziękczynienia, z którym czekamy 200 lat”. Jakże ważne są te słowa Wielkiego Polaka Jana Pawła II, w jubileuszowym roku, gdy świętujemy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, słowa które widnieją na tablicy w Świątyni. To Ojciec Św. poświęcił kamień węgielny Świątyni Świętej Opatrzności Bożej podczas V pielgrzymki do Warszawy 13.06.1999 roku. Historię powstania świątyni, symbolikę budowli, która z zewnątrz ma kształt sześcianu z kopułą, a w przestrzenną jego formę wpisane jest okrągłe wnętrze świątyni, przypominające rzymski Panteon przybliżył nam przewodnik. Część parterową wypełnia przestrzeń sakralna ze stacjami i kaplicami. Nad nawą boczną, okalającą pierścieniem nawę główną, zlokalizowano Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pod posadzką, w kościele dolnym, stworzony został tzw. Panteon Wielkich Polaków – miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki.

Wpatrzeni w Bożą Opatrzność dziękujemy za wolną ojczyznę. Jeszcze pamiątki i wyruszamy pod Pałac w Wilanowie, by z balonami białymi i czerwonymi w ręku upamiętnić ostatnie chwile w Warszawie wspólnym zdjęciem. To był dobry czas, dla każdego z nas wyjątkowy, każdy wzbudził w swoim sercu intencję na początku pielgrzymkowej drogi.Dla każdego inna chwila utkwiła w pamięci, dla jednego było to Muzeum Powstania Warszawskiego, dla drugiego wizyta w Muzeum Katyńskim bądź nawiedzenie Świątyni Bożej Opatrzności. Wszyscy jednym głosem mówią – było cudownie i za to dziękujemy na pierwszym miejscu Panu Bogu i naszej Matce Najświętszej, a na drugim naszemu duchowemu przewodnikowi ks. Marcinowi za to, że przywiózł nas do Warszawy, stolicy naszej wolnej Ojczyzny.

Bóg Zapłać.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”285″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy