Zaproszenie na weekend ze Szkołą Maryi

  • Napisany przez:

Odżałuj trzy weekendy w roku na Szkołę Maryi, a nie pożałujesz. O dobrej propozycji dla osób indywidualnych oraz całych wspólnot – opowiada Sławomir Zatwardnicki.

Uczestnicy Szkoły w trakcie modlitwy uwielbienia.

Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła – bo tak brzmi pełna nazwa – zrodziła się w Krasiłowie na Ukrainie. Poród odbył się naturalnie, a zarazem w sposób nadprzyrodzony. W przyległym do kapucyńskiego klasztoru domu rekolekcyjnym św. Ojca Pio odbywały się cyklicznie tzw. „weekendy charyzmatyczne”. Jedni uczestniczyli w nich po raz pierwszy, inni przybywali, nieraz setki kilometrów, już po raz kolejny – stąd oczywistym stała się potrzeba podzielenia przybyszów na kolejne stopnie formacji. Procesowi temu akuszerował o. Piotr Kurkiewicz, założyciel Szkoły i jej wieloletni dyrektor.

Dziś nie ma już potrzeby przemierzać stepów szerokich, których okiem nawet sokolim nie zmierzysz. Szkoła Maryi z małego ukraińskiego miasteczka zawędrowała do kilkunastu krajów, w samej Polsce jest obecna w ponad dwudziestu miastach. Najbliżej czytelników „wakcji24.pl” – w Wałbrzychu. „«Marnujemy» weekend, żeby zyskać wieczność” – tłumaczą swoje w niej uczestnictwo małżonkowie Krzysztof i Angelika. Już teraz zapraszamy na „zmarnowanie” weekendu dla Boga w dniach 16-18 marca. Odbędzie się on dzięki otwartości ks. proboszcza Wiesława Rusina w domu katechetycznym przy parafii p.w. Świętych Aniołów Stróżów.

W programie sesji weekendowej przewidziano: Eucharystię, modlitwy medytacyjne i uwielbieniowe, a także wstawiennicze, konferencje i małe grupy, dużo kawy i trochę odpoczynku popołudniem, a na dobranoc tzw. „bajeczkę dla dorosłych”, czyli dobre treści podane w okraszonej humorem formie. Głównym celem Szkoły jest doprowadzenie uczestników do relacji z Bogiem, a następnie zapewnienie warunków dla wzrostu ku dojrzałości chrześcijańskiej. Oczywiście uczestnictwo w jednej sesji nie zobowiązuje do kontynuowania formacji. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że niektórzy „zakochują” się w Szkole, a inni nie.

Na stopniu zerowym głoszony jest kerygmat, na pierwszym zastanawiamy się, co to znaczy być uczniem Chrystusa. Na stopniu drugim wkraczamy na drogę ku pełni wolności. Kolejne dwa stopnie mają przed uczestnikiem odkryć Kościół i zachęcić do odnalezienia w nim swojego miejsca. Stopień piąty zaprasza do życia wewnętrznego, a ostatni poświęcony jest duchowości franciszkańskiej. Zresztą nie przez przypadek – za Szkołę odpowiada Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (Prowincja Krakowska).

Czym Szkoła różni się od innych propozycji? Olha i Sławomir Zatwardniccy, odpowiedzialni za filię Szkoły Maryi w Wałbrzychu, wskazują na trzy sprawy. Pierwszym atutem jest właśnie stałość formacji rozłożonej na lata. Po drugie, proponowana w Szkole równowaga między życiem wewnętrznym (relacja z Bogiem, mistyka) a zewnętrznym (aktywność ewangelizacyjna, charyzmatyczność). Trzecim wyróżnikiem Szkoły jest nastawienie na świeckich, którzy w czasie sesji wykonują właściwie wszystko z wyjątkiem sprawowania sakramentów.

Co ciekawe, o Maryi w formacji Szkoły noszącej Jej imię mówi się niewiele. Maryjność wybrzmiewać ma, zgodnie z intencjami założyciela, raczej w formie niż treści: „bardziej jako styl, sposób bycia, życia, przepowiadania, formowania, ewangelizowania, niż jako konkretne katechezy maryjne. Mniej mariologia, bardziej cnoty i duch, i charyzmaty maryjne w praksis, no i – oby – Jej wstawiennictwo, a także objawianie się nam”. Jak się wydaje, jednym z owoców działania Matki Bożej na Szkole jest rodzinny klimat panujący w czasie sesji. Ania, jedna z posługujących, wyznaje wręcz, że Szkoła jest dla niej „rodziną, z dobrymi dniami i też z tymi pochmurnymi, ale gdzie więzy, które nas łączą, są silniejsze od okoliczności”.

Działalność Szkoły Maryi nie ogranicza się jedynie do formacji. Pod egidą Szkoły działają: centra rehabilitacyjne dla osób uzależnionych i byłych więźniów; Szkoła Misyjna dla świeckich, tzw. „Rok dla Jezusa” (trzy miesiące teorii, dziewięć – praktyki); Diakonia stała dla osób świeckich; pustelnia. Szkoła organizuje również: zjazdy dla duchowieństwa oraz wyjazdy formacyjno-wypoczynkowe dla młodzieży zwane „Oasis”.

Więcej informacji o Szkole Maryi    TUTAJ

Strona filii wałbrzyskiej na Facebook

 

Reportaż o Szkole w Wałbrzychu:

Sławomir Zatwardnicki

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”125″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy