Zdobnicy Szkła na Szlaku Papieskim
Dnia 19 października rozpoczęły się warsztaty pt.: „Zdobnicy Szkła na Szlaku Papieskim”, zorganizowane z okazji „Słupieckich Dni ze św. Janem Pawłem II”.
Warsztaty odwiedzili: Dyrektor Mariola Sójka, Pedagog Małgorzata Malach-Barańców i ks. Proboszcz Krzysztof Iwaniszyn. Po modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i przywitaniu przewodnika, Ryszarda Ściebury z Radkowa, rozpoczęły się zajęcia. Przewodnik rozpoczął je od przybliżenia Szlaku Papieskiego w Kotlinie Kłodzkiej. Opowiedział o Janie Babeckim, który uczestniczył w 1955 r. w wycieczce z ks. Karolem Wojtyłą po Kotlinie Kłodzkiej. Wyprawa rozpoczęła się w Kudowie-Zdroju – Czermnej, przy kościele św. Bartłomieja Apostoła i przebiegała trasą przez Czermną, Bukowinę, Park Narodowy Gór Stołowych: Błędne Skały, Szczeliniec, Radków, Wambierzyce, Karłów, Duszniki-Zdrój – Schronisko pod Muflonem, Spaloną, Gniewoszów, Międzylesie, Śnieżnik, Schronisko pod Śnieżnikiem, Górę Igliczną – sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, Międzygórze i Długopole-Zdrój. Druga wycieczka rowerowa z ks. Wojtyłą, miała miejsce w pierwszych dniach września 1956 r. Wówczas to ks. Karol Wojtyła, duszpasterz akademicki, powrócił na Dolny Śląsk wraz z czteroosobową grupą swoich studentów w ramach wyprawy rowerowej. Rozpoczęła się ona w Bolesławcu, prowadziła dalej przez Świeradów-Zdrój, następnie wzdłuż Karkonoszy: Sobieszów, Jelenia Góra, Karpacz, przez Kamienną Górę, Krzeszów – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Szczawno-Zdrój, zamek Książ, Świebodzice do Świdnicy. Po tak bogatej lekcji historii przewodnik i zarazem artysta przeszedł do opowiadania o hutach szkła w Kotlinie Kłodzkiej, procesie produkcji szkła i wreszcie – do pokazu grawerowania na szkle. Ta część warsztatów bardzo zainteresowała uczniów i zaproszonych gości. Pan Ryszard obdarował uczestników spotkania pamiątkowymi grawerowanymi szklankami oraz zachęcał uczniów do zainteresowania się zawodem zdobnika szkła i podjęcia nauki w tym kierunku. Przypomniał też, że warsztaty wpisują się w zajęcia z zawodoznawstwa, a zawód grawera, choć dziś to już rzadkość, wart jest zainteresowania. Tymi warsztatami pomału kończymy tydzień ze św. Janem Pawłem II. Wierzymy, że ten czas był dla ducha i ciała oraz przybliżył postać i nauczanie świętego Papieża.
Ks. Marcin Zawada
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”13″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]