Zimowisko w Bieszczadach

  • Napisany przez:

W dniach 21-26 stycznia 2018 roku ksiądz Marcin Zawada – wikary w Parafii pw św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, wraz z 52 osobową grupą dzieci i młodzieży oraz wychowawcami przebywał na zimowisku w Rzepedzi, wsi leżącej na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Górskie krajobrazy, cudowna zima oraz przepiękne zabytki podkarpacia oczarowały młodych ludzi, pozostawiając na długo wspomnienia.

Na patrona tegorocznego zimowiska został wybrany św. Jan Bosko – twórca pierwszego oratorium dla młodzieży, którego życiorys i działalność poznawaliśmy i staraliśmy się kierować Jego zasadami.

Każdy dzień zaczynał się od najważniejszego spotkania z naszym PRZYJACIELEM podczas Mszy Świętej. Codzienne ofiarowanie nas samych, naszych rodzin i Parafii pogłębiło naszą wiarę i umocniło naszą wspólnotę. Wzmocnieni Słowem Bożym mogliśmy nawet „przenosić góry”, a nie tylko pokonać bajecznie ośnieżoną trasę do Pustelni św. Jana z Dukli czy zdobyć szczyt na którym znajduje się Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie był internowany kardynał Stefan Wyszyński. Zimowisko w Bieszczadach to takie nasze górskie rekolekcje, na których mieliśmy szansę oddać nasze smutki i radości Matce Bożej Saletyńskiej odwiedzając Jej Sanktuarium w Dębowcu oraz Sanktuarium św. Michała Archanioła i Bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, które zachwyciło nas swoją prostotą i pięknem. A błogosławiony Bronisław Markiewicz stał się szczególnie bliski naszym sercom ze względu na fakt, że podobnie jak nasz Patron – Jan Bosko – przejmował się losem osieroconych, biednych dzieci i opuszczonej młodzieży. Nie mogło zabraknąć na trasie naszego wędrowania charakterystycznych dla Bieszczad – cerkwi grekokatolickich. Poznaliśmy historię cerkwi Opieki Matki Bożej w Komańczy, wybudowanej w 1988 roku, pierwszej konsekrowanej w Polsce po 1945 roku.

Po wzmocnieniu ducha pamiętaliśmy także o wzmocnieniu ciała a warunki ku temu były rewelacyjne. Doskonale przygotowany stok narciarski w Lesku, bardzo sympatyczni instruktorzy ze szkółki narciarskiej i piękna słoneczna pogoda zachęcały do zimowego szaleństwa. A po zmaganiach na trasach narciarskich chętnie odwiedziliśmy Muzeum Narciarstwa, im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, by móc zobaczyć narty nawet z 1917 roku. Pogodny wieczór z udziałem DJ był także czasem gdzie obok akrobacji tanecznych można było pochwalić się swoją sprawnością fizyczną przechodząc np. pod nisko zawieszoną liną.

Zgodnie z planami księdza Marcina, podczas tych naszych wspólnych pięciu dni miał być czas dla ducha i ciała, ale także powinniśmy ciągle się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności dlatego w naszym programie popołudniami królowały warsztaty decoupage, malowania na szkle, plastyczne oraz konkurs związany z życiem i działalnością świętego Jana Bosko czy przebojowe karaoke.

Podążając za słowami naszego Patrona:” Kiedy coś czynisz, mówisz, myślisz, zatroszcz się, aby to wszystko służyło dobru twojej duszy” wierzymy, że to czego doświadczyliśmy, co przeżyliśmy, czego się nauczyliśmy w BIESZCZADACH ubogaci nas i wzmocni. Za wszystko serdecznie dziękujemy!

ks. Marcin Zawada

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”95″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy