Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance’a  podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbył się w Waszyngtonie 14 stycznia 2025 r.

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Wiceprezydent USA JD Vance: Przemówienie podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - 14.02.2025

Dziękuję wszystkim zebranym delegatom, luminarzom i przedstawicielom mediów, a szczególnie gospodarzom Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa za zorganizowanie tak niesamowitego wydarzenia. Oczywiście, cieszymy się, że możemy być tutaj.

Jedną z rzeczy, o których chciałem dzisiaj porozmawiać, są nasze wspólne wartości. Cieszę się, że mogę być z powrotem w Niemczech. Jak już wcześniej usłyszeliście, byłem tutaj w zeszłym roku jako senator Stanów Zjednoczonych. Ale teraz nadszedł czas, aby wszystkie nasze kraje, dla wszystkich tych, którzy mieli szczęście otrzymać władzę polityczną od naszych odpowiednich narodów, wykorzystały ją mądrze, aby poprawić ich życie.

Chciałbym powiedzieć, że miałem szczęście spędzić trochę czasu poza murami tej konferencji w ciągu ostatnich 24 godzin. Byłem pod wrażeniem gościnności ludzi, nawet kiedy zmagają się z wczorajszym okropnym atakiem (zamachem terrorystycznym przeprowadzonym przez Afgańczyka – przyp. red.). Po raz pierwszy byłem w Monachium z moją żoną, która jest tutaj ze mną dzisiaj, w podróży prywatnej. Zawsze kochałem Monachium i jego mieszkańców. Chciałbym powiedzieć, że jesteśmy bardzo poruszeni, a nasze myśli i modlitwy są z Monachium i wszystkimi, którzy zostali dotknięci złem, które spadło na tę piękną społeczność. Myślimy o was, modlimy się za was i na pewno będziemy was wspierać w nadchodzących dniach i tygodniach.

Mniej dzieci mniej pieniędzy

Mniej dzieci to mniej pieniędzy i praca do późnej starości. Eksperci McKinsey ostrzegają przed konsekwencjami spadku urodzeń

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

JD Vance: Kiedy widzimy europejskie sądy unieważniające wybory i wysokich urzędników grożących unieważnieniem innych, powinniśmy zapytać, czy stawiamy sobie odpowiednio wysokie standardy.

Zbieramy się na tej konferencji, aby omówić bezpieczeństwo, a zazwyczaj mamy na myśli zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa zewnętrznego. Widzę tutaj wielu wspaniałych liderów wojskowych. Ale podczas gdy administracja Trumpa jest bardzo zaniepokojona bezpieczeństwem Europy i wierzy, że możemy dojść do rozsądnego porozumienia między Rosją a Ukrainą, wierzymy również, że w nadchodzących latach Europa musi w dużym stopniu zwiększyć swoje wysiłki w zakresie obrony.

Zagrożeniem, które najbardziej mnie niepokoi w kontekście Europy, nie jest Rosja, nie jest Chiny, nie jest żaden inny zewnętrzny aktor. Martwi mnie zagrożenie wewnętrzne, wycofanie się Europy z niektórych jej najważniejszych wartości, wartości wspólnych z Stanami Zjednoczonymi. Zaskoczyło mnie, że były komisarz europejski niedawno wystąpił w telewizji i brzmiał zachwycony, że rząd rumuński właśnie unieważnił całe wybory. Ostrzegł, że jeśli rzeczy nie pójdą zgodnie z planem, to to samo może się zdarzyć w Niemczech.

Te lekceważące wypowiedzi są szokujące dla amerykańskich uszu. Przez lata mówiono nam, że wszystko, co finansujemy i wspieramy, odbywa się w imię naszych wspólnych wartości demokratycznych. Wszystko, od naszej polityki wobec Ukrainy po cenzurę cyfrową, jest przedstawiane jako obrona demokracji. Ale kiedy widzimy europejskie sądy unieważniające wybory i wysokich urzędników grożących unieważnieniem innych, powinniśmy zapytać, czy stawiamy sobie odpowiednio wysokie standardy.

 

Bp Antoni Długosz

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

JD Vance: Kiedy patrzę na Europę dzisiaj, czasami nie jest jasne, co się stało z niektórymi zwycięzcami zimnej wojny

Mówię „sobie”, ponieważ fundamentalnie wierzę, że jesteśmy w tej samej drużynie. Musimy robić więcej niż tylko mówić o wartościach demokratycznych. Musimy je żyć teraz, w czasie, który wielu z was pamięta. Zimna wojna ustawiła obrońców demokracji przeciwko znacznie bardziej tyranicznym siłom na tym kontynencie. I zastanówcie się, po której stronie tej walki znajdowali się Ci, którzy cenzurowali dysydentów, zamykali kościoły, unieważniali wybory. Czy byli dobrzy? Z pewnością nie. I dzięki Bogu, że przegrali zimną wojnę.

Przegrali, ponieważ ani nie cenili, ani nie szanowali wszystkich niezwykłych błogosławieństw wolności. Wolności do zaskakiwania, do popełniania błędów, do wynalazków, do budowania. Okazuje się, że nie można narzucić innowacji ani kreatywności, tak jak nie można zmusić ludzi do myślenia, czucia czy wierzenia w coś.

Kiedy patrzę na Europę dzisiaj, czasami nie jest jasne, co się stało z niektórymi zwycięzcami zimnej wojny. Patrzę na Brukselę, gdzie komisarze Komisji Europejskiej ostrzegają obywateli, że zamierzają zamknąć media społecznościowe w czasach niepokojów społecznych, gdy tylko zauważą to, co uznają za „nienawistną treść”. Patrzę na ten kraj, gdzie policja przeprowadzała naloty na obywateli podejrzewanych o publikowanie antyfeministycznych komentarzy w internecie w ramach „zwalczania mizoginii w internecie”. Patrzę na Szwecję, gdzie dwa tygodnie temu rząd skazał chrześcijańskiego aktywistę za udział w paleniu Koranu, co doprowadziło do morderstwa jego przyjaciela.

 

J. D. Vance Wiceprezydent USA

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

JD Vance: Nie można zdobyć mandatu demokratycznego, cenzurując swoich przeciwników lub wsadzając ich do więzienia

Jeśli chcecie cieszyć się konkurencyjnymi gospodarkami, jeśli chcecie cieszyć się przystępną energią i bezpiecznymi łańcuchami dostaw, musicie mieć mandaty do rządzenia, ponieważ musicie podejmować trudne decyzje, aby cieszyć się tymi wszystkimi rzeczami. Oczywiście wiemy to bardzo dobrze w Ameryce, nie można zdobyć mandatu demokratycznego, cenzurując swoich przeciwników lub wsadzając ich do więzienia, niezależnie od tego, czy to lider opozycji, skromna chrześcijanka modląca się we własnym domu, czy dziennikarz próbujący relacjonować wiadomości.

Wszystkie te wyzwania, przed którymi stoją narody reprezentowane tutaj, są pilne, ale wierzę, że nie ma nic bardziej pilnego niż masowa migracja. Dziś prawie jeden na pięciu ludzi żyjących w tym kraju przybył tutaj z zagranicy. To oczywiście rekordowy poziom. Podobna liczba, nawiasem mówiąc, dotyczy Stanów Zjednoczonych, również rekordowy poziom. Liczba imigrantów, którzy weszli do UE z krajów spoza UE, podwoiła się tylko w latach 2021-2022. I oczywiście od tego czasu wzrosła znacznie bardziej.

Widzieliśmy okropności spowodowane tymi decyzjami wczoraj w tym mieście. Nie mogę o tym wspomnieć, nie myśląc o strasznych ofiarach, które miały piękny zimowy dzień w Monachium zrujnowany. Nasze myśli i modlitwy są z nimi i będą z nimi. Ale dlaczego to się stało w pierwszej kolejności? To straszna historia, ale słyszeliśmy ją zbyt wiele razy w Europie i zbyt wiele razy w Stanach Zjednoczonych. Wnioskodawca azylowy, często młody mężczyzna w wieku około 20 lat, już znany policji, wjeżdża samochodem w tłum i niszczy społeczność. Ile razy musimy cierpieć te przerażające wypadki, zanim zmienimy kurs i skierujemy naszą wspólną cywilizację w nowym kierunku?

 

Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

JD Vance: Obywatele wszystkich naszych narodów nie myślą zazwyczaj o sobie jako o wykształconych zwierzętach czy wymiennych zębatkach globalnej gospodarki

Żaden wyborca na tym kontynencie nie poszedł do urn, aby otworzyć wrota dla milionów nieweryfikowanych imigrantów. Ale wiecie, co zrobili w Anglii? Głosowali za Brexitem. I zgadzając się lub nie, zagłosowali za tym. Coraz więcej ludzi w całej Europie głosuje na liderów politycznych, którzy obiecują zakończyć niekontrolowaną migrację. Zgadzam się z wieloma z tych obaw, ale nie musicie się ze mną zgadzać. Po prostu uważam, że ludzie dbają o swoje domy, dbają o swoje marzenia, dbają o swoje bezpieczeństwo i zdolność do zapewnienia sobie i swoim dzieciom.

Są mądrzy. Uważam, że to jedna z najważniejszych rzeczy, które nauczyłem się w moim krótkim czasie w polityce. Wbrew temu, co możecie usłyszeć kilka gór dalej w Davos, obywatele wszystkich naszych narodów nie myślą zazwyczaj o sobie jako o wykształconych zwierzętach czy wymiennych zębatkach globalnej gospodarki. I nie jest zaskoczeniem, że nie chcą być przesuwani lub nieustannie ignorowani przez swoich liderów. To zadanie demokracji, aby rozstrzygać te wielkie pytania w urnie wyborczej. Wierzę, że lekceważenie ludzi, lekceważenie ich obaw, a co gorsza, zamykanie mediów, zamykanie wyborów lub wykluczanie ludzi z procesu politycznego nie chroni niczego. W rzeczywistości jest to najpewniejszy sposób na zniszczenie demokracji.

Religia rośnie Camilla Cavendish

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

JD Vance: Walka o nienarodzonych to radość i błogosławieństwo

 

Mówienie i wyrażanie opinii nie jest ingerencją w wybory. Nawet gdy ludzie wyrażają poglądy poza swoim krajem, a nawet gdy ci ludzie są bardzo wpływowi. I uwierzcie mi, mówię to z humorem, jeśli amerykańska demokracja może przetrwać 10 lat pouczania przez Gretę Thunberg, to wy możecie przetrwać kilka miesięcy Elona Muska. Ale co do niemieckiej demokracji, żadna demokracja, amerykańska, niemiecka czy europejska, nie przetrwa, jeśli powie milionom wyborców, że ich myśli i obawy, ich aspiracje, ich prośby o ulgę są nieważne lub niegodne rozważenia. Demokracja opiera się na świętej zasadzie, że głos ludu ma znaczenie. Nie ma miejsca na zapory. Albo przestrzegasz tej zasady, albo nie.

Europejczycy, ludzie mają głos. Europejscy liderzy mają wybór. I moim silnym przekonaniem jest, że nie musimy bać się przyszłości. Przyjmijcie to, co mówią wam wasi ludzie, nawet gdy jest to zaskakujące, nawet gdy się nie zgadzacie. A jeśli to zrobicie, możecie stawić czoła przyszłości z pewnością i zaufaniem, wiedząc, że naród stoi za każdym z was. I to dla mnie jest wielka magia demokracji.

Nie tkwi w tych kamiennych budynkach czy pięknych hotelach. Nie tkwi nawet w wielkich instytucjach, które zbudowaliśmy jako wspólne społeczeństwo. Wierzyć w demokrację to rozumieć, że każdy z naszych obywateli ma mądrość i głos. A jeśli odmówimy wysłuchania tego głosu, nawet nasze najskuteczniejsze walki zapewnią bardzo niewiele. Jak powiedział papież Jan Paweł II, moim zdaniem jeden z najbardziej niezwykłych obrońców demokracji na tym kontynencie czy jakimkolwiek innym, „Nie lękajcie się”. Nie powinniśmy bać się naszych ludzi, nawet gdy wyrażają poglądy, które różnią się od ich przywództwa.

Dziękuję wszystkim. Powodzenia dla was wszystkich. Niech Bóg was błogosławi, panie i panowie.

JD Vance – Wiceprezydent USA

 

Wartości demokratyczne i wyzwania współczesnej Europy: Przemówienie JD Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

wAkcji24.pl | Opinie | Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki  JD Vance | Zródło: The Times and The Sunday Times| Fot. JD Vance na konferencji w Monachium YT | 15.02.2025

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek interweniuje w sprawie lekcji religii

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował do minister edukacji Barbary Nowackiej oficjalne pismo, w którym wyraził poważne zastrzeżenia wobec rozporządzenia z 17 stycznia 2025 r., regulującego nowe zasady organizacji lekcji religii w szkołach publicznych....

40 miliardów dolarów milczenia. Machina wojenna Putina dokarmiana przez Zachód

Machina wojenna Putina cały czas ma potężne wsparcie ze strony Zachodu. Według raportu holenderskiego dziennikarskiego serwisu Follow the Money, od 2022 roku globalne korporacje przekazały do rosyjskiego budżetu co najmniej 40 miliardów dolarów w postaci podatków –...

Zielony Ład. Trybunał Konstytucyjny o polskiej suwerenności energetycznej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część regulacji unijnego Zielonego Ładu – w tym sposób wdrażania systemu EU ETS – narusza Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. W przełomowym wyroku z czerwca 2025 r. TK stanął w obronie suwerenności energetycznej Polski i...

Osoby bierne zawodowo – rekordowy wzrost w Polsce w I kwartale 2025

Osoby bierne zawodowo stanowią coraz większą część społeczeństwa w Polsce. W I kwartale 2025 roku ich liczba osiągnęła najwyższy poziom od niemal czterech lat – wynika z danych GUS analizowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. 12,7 mln Polaków w wieku 15–89 lat...

Dania podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Dlaczego Duńczycy będą pracować najdłużej w Europie i czy nam też to grozi?

Dania jako pierwszy kraj w Europie podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Decyzja ta, choć motywowana względami demograficznymi i ekonomicznymi, budzi kontrowersje społeczne i pytania o sprawiedliwość międzypokoleniową. Co ta reforma oznacza dla Europy i jakie wnioski...

Donald Trump jako „Prezydent AI”? Chrześcijańscy liderzy wzywają do odpowiedzialnego rozwoju technologii

Czy sztuczna inteligencja to nowe pole ewangelizacji czy zagrożenie dla godności człowieka? W USA liderzy religijni zwrócili się do Donalda Trumpa jako „Prezydenta AI”, apelując o etyczne ramy dla rozwoju technologii. W Watykanie papież Leon XIV wzywa Kościół do...

Opieka nad dziećmi. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że Polacy stawiają na tradycyjne rozwiązania

Opieka nad dziećmi to nie tylko kwestia organizacyjna, ale przede wszystkim wyraz troski, miłości i odpowiedzialności rodziców – dlatego w Polsce opieka nad dziećmi nadal powierzana jest głównie rodzinie, co potwierdzają najnowsze dane Polskiego Instytutu...

Węgrzy stawiają na rodzinę. Victor Orbán: Najważniejszą wspólnotą naszych czasów jest rodzina

Węgrzy stawiają na rodzinę i od lat prowadzą aktywną politykę prorodzinną, mającą na celu zwiększenie dzietności i zahamowanie spadku liczby ludności. W lutym 2025 roku premier Viktor Orbán ogłosił kolejne istotne zmiany w systemie podatkowym, wprowadzając zwolnienia...

Biblia i ekonomia: zysk z sumieniem – starotestamentowa mądrość dla współczesnych rynków

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Komisja Europejska: Unii grozi stagnacja, a Polska w potrzasku – nowe prognozy nie pozostawiają złudzeń

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. „Pięć lat odpowiedzialności i służby”

Od momentu kiedy Biskup Mareka Mendyk objął kierownictwo nad Diecezją Świdnicką – w jednym z najtrudniejszych okresów współczesnej historii, jakim była pandemia COVID-19 – rozpoczął się proces budowania transparentnych i odpowiedzialnych struktur zarządzania majątkiem...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Fundusz Kościelny. Kościół okradziony dwa razy

Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 roku, miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości i grunty. Niestety, z perspektywy czasu widać wyraźnie, że to kiepskie alibi dla rabunku, który nigdy nie został...

„Dobra jest więcej”. Dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda spotkał się z ofiarami powodzi w Diecezji Świdnickiej

W dniach 29–30 kwietnia 2025 roku Diecezję Świdnicką odwiedził ks. Janusz Majda, Dyrektor Caritas Polska, by osobiście spotkać się z ofiarami powodzi, która we wrześniu 2024 roku dotknęła tysiące rodzin. Wizyta odbyła się w ramach programu pomocowego „Powódź 2024 –...

Polacy trzymają oszczędności w gotówce i depozytach. Dlaczego unikamy rynku kapitałowego?

Polacy należą do najbardziej ostrożnych finansowo narodów w Unii Europejskiej. Pomimo obecności na zglobalizowanym rynku kapitałowym, udział aktywów wysokiego ryzyka w portfelach gospodarstw domowych w Polsce pozostaje marginalny. Zamiast inwestować na giełdzie,...

Czterodniowy tydzień pracy: Rewolucja 100-80-100 czy utopia dla wybranych?

Czterodniowy tydzień pracy staje się coraz bardziej realną alternatywą dla tradycyjnego modelu 5-dniowego. Choć badania i eksperymenty wskazują na liczne korzyści, eksperci ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami. Czy Polska jest gotowa na taką zmianę?Model...

„Rodzina Rodzinie”. Ważny program Caritas Polska objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski

Rodzina Rodzinie. Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zachęca rodziny do włączenia się w program „Rodzina Rodzinie” prowadzony przez Caritas Polska. To inicjatywa, której celem jest pomoc rodzinom najbardziej dotkniętym przez...

Światowy Dzień Książki: Ekonomia czytelnictwa w Polsce i na świecie

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Data ta nie jest przypadkowa — to rocznica śmierci Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i Inca Garcilaso de la Vegi.Święto ma na celu promocję czytelnictwa,...