„Mickey 17” to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film „Parasite”. Film jest adaptacją powieści „Mickey 7” autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi Ackie, Steven Yeun, Toni Collette oraz Mark Ruffalo. 

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [recenzja]

Wyniki finansowe i recenzje

W Stanach Zjednoczonych film „Mickey 17” zadebiutował 7 marca 2025 roku. Według danych z Filmwebu film zarobił do tej pory około 110 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę budżet produkcji wynoszący 118 milionów dolarów, „Mickey 17” nie osiągnął jeszcze progu rentowności (warto przy tym pamiętać także o dodatkowych kosztach marketingowych).

Film spotkał się z mieszanymi recenzjami. Krytycy doceniają wszechstronność gatunkową i zdolności reżysera. Co do zasady jednak uznają „Mickey 17” za rozczarowujący w porównaniu do “Parasite”. Niektórzy uważają, że za dużo czasu i energii zostało poświęconych na wygląd filmu: efekty specjalne, efekty komputerowe, montaż etc.; zamiast na scenariusz.

Zrzucanie winy na świetny wygląd filmu to jednak ignorowanie największego, głównego problemu. Prawdziwym błędem, który podciął skrzydła filmowi – jego fabule i wynikom finansowym – jest polityka. Mówiąc dokładniej ostry, acz kiepsko przemyślany, atak na prezydenta Donalda Trumpa i jego wyborców.

ja jestem Niepokalane Poczęcie

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Film w reżyserii Polaka w amerykańskich kinach

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [recenzja]

"Mickey 17": zarys podstaw fabuły

Tytułowy Mickey ląduje na statku kosmicznym, lecącym z misją kolonizacji nowej planety. Mickey pełni kluczową rolę na statku. Jego zadaniem jest wykonywać najniebezpieczniejsze czynności. Dla innych uczestników wyprawy. Czynności śmiertelne, lecz nie dla głównego bohatera – w jakimś sensie. 

Za każdym razem gdy Mickey umiera jego ciało jest na nowo drukowane, a dotychczasowa pamięć jest wgrywana z powrotem na nowe ciało. W dużym uproszczeniu fundamentem filmu jest klonowanie.

Przez pierwszą połowę filmu fabuła skupia się na eksplorowaniu tego konceptu. Widzimy konsekwencje ‘drukowania’ bohatera. Obserwujemy jak znosi ciągłe rodzenie się i umieranie, jak zmieniają się jego typy osobowości, jak traktują go ludzie na statku, czy po prostu korzyści i niebezpieczeństwa technologii.

Sąd Najwyższy zmiana płci w dokumentach

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [recenzja]

Nieśmieszna parodia prezydenta Trumpa zamiast sci-fi?

Niespodziewanie jednak gdzieś w drugiej połowie seansu film przestaje w pełni wykorzystać potencjał swojego głównego fundamentu. Widz dostaje sugestię, że ludzkość ma jeszcze wiele niepewności co do ‘drukowania’, w tym pytań natury duchowej, czy że istnieje jeszcze wiele niebezpieczeństw poza tymi ukazanymi. Scenariusz jednak zmienia kurs i staje się oczywistym drugi kluczowy fundament filmu.

Sporą część filmu zaczyna okupować Senator Marshall (Mark Ruffalo), dowódca statku, ze swoją żoną (Toni Collette). Gra aktorska i wypowiedzi postaci nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że senator z żoną są karykaturami prezydenta Donalda Trumpa i Melanii Trump. 

Reżyser filmu zapewnia, że Marshallowie tak naprawdę są mieszanką postaci historycznych. Jednakże nikt oglądając „Mickey 17” nie będzie się zastanawiać kogo w tych postaciach ma widzieć – zwolennicy senatora nawet noszą czerwone bejsbolówki niczym czapki MAGA. 

Mieszanka sprzecznych koncepcji

Co gorsza jest to prawdopodobnie jedno z ich najdziwniejszych karykaturalnych przedstawień, które paradoksalnie zmniejsza ilość humoru w filmie. Miesza jednocześnie ileś koncepcji amerykańskich lewicowych mediów na temat prezydenta i pierwszej damy. Czasem sprzecznych ze sobą, tak jak bywają sprzeczne w narracji samych mediów.

Niby-Trump jest narcyzem, chciwym władzy i sławy. Obowiązkowo także seksistą, rasistą i białym supremasistą. Jest bardzo popularny, ale oczywiście nie widzimy do końca dlaczego jest lubiany i które jego myśli przemawiają do społeczeństwa. 

Niby-Trump jest autorytarny i może nadużywać władzy, bo jest otoczony wiernymi fanami. Znowu jednak ciężko sobie wyobrazić jak to tego doszło. Postać jest ukazana jako wyjątkowo głupia, niezdarna w relacjach międzyludzkich i o zamkniętym umyśle. 

Niby-Trumpem tak naprawdę jednak steruje niby-Melania Trump, niczym Shakespear’owska Lady Macbeth. Niby-Melania pomaga niezdarnemu senatorowi nawet w publicznych przemówieniach. Ta postać także jest napisana niekonsekwentnie. Niby-Melania jest jednocześnie inteligentna i nie. Jednocześnie ma mocno wpływać na politics zza kulisów, a z drugiej strony jej głowę zaprzątają dziwne obsesje futurystycznej klasy wyższej. 

zachód przechodzi na islam

Czy Zachód przechodzi na islam?

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [recenzja]

Inne filmy z niby-Trumpami

Z czarnej komedii fantastyczno naukowej, z eksplorowania konceptu ‘drukowania’ (klonowania) i jego konsekwencji, film przechodzi w tryb nieśmiesznego straszenia prezydentem Trumpem. Film początkowo bawi i pobudza wyobraźnię, a później polaryzuje swoich widzów czy wręcz część widowni zwyczajnie obraża.

To nie pierwszy film, który został tak napisany. W trakcie ostatniej kampanii wyborczej wyszedł “The apprentice” film, który ma dosłownie przedstawiać czasy młodości Donalda Trumpa. Podobnie w czasie kampanii wyszedł “Civil War”, film przestawiający wojnę domową we współczesnych Stanach Zjednoczonych, której źródłem jest oczywiście niby-Trump ze swoimi zwolennikami. 

“Civil War” pokazuje zamach na niby-Trumpa jako pomysł na zakończenie z wojny domowej. Post faktum, po dwóch próbach zamachu na Donalda Trupa w ostatnim czasie, ciężko nie jest na coś takiego patrzeć jak na minimum kuszenie do zła. „Mickey 17” także przedstawia zamach na niby-Trumpa…

Oczywiście „Mickey 17” nie jest pierwszy i jedyny. Filmy z parodiami Trumpa pojawiały się już dekady temu. Oto krótka lista innych filmów, które ukazują postacie mniej lub bardziej przypominające prezydenta Donalda Trumpa (czy też bardziej medialne koncepcje na niego): “Gremliny 2”, “Podróż do przyszłości 2”, “Wicked”, “Super Mario Bros.” czy “Wonder Woman 1984”.

Czy “Mickey 17" zaszkodzi Bong Joon-ho?

Można się zastanawiać czy “Mickey 17″ zaszkodzi popularności Bong Joon-ho. Słabe wyniki finansowe i mała satysfakcja widzów (u niektórych wręcz oburzenie) powinny mieć swoje konsekwencje. Z drugiej strony czy w zachodnimi świecie gwiazd przemysłu filmowego powszechne są problemy za szydzenie z Donalda Trumpa czy innych polityków konserwatywnych i nielewicowej części społeczeństwa?

wAkcji24.pl | Kultura | Maxymilian Manasterski | źrodło: Agencja Informacyjna | Fot.  Mickey 17 X | 05.03.2025

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.