Miłosz Manasterski o Sudeckim Forum Inicjatyw: W Polsce oczywiście jest bardzo wiele wydarzeń, na których dyskutuje się o ekonomii. Jest bardzo wiele wydarzeń, gdzie się dyskutuje o sprawach religijnych. Także jest dużo wydarzeń kulturalnych. Ale to połączenie jest tutaj absolutnie jedyne w swoim rodzaju, a przecież te sprawy ze sobą się naprawdę łączą, nie tylko poprzez miejsce.

500 cropped logo SFI 2022 1 2

SUDECKIE FORUM INICJATYW 29.08.-1.09.2024

 

Podcast „Rozmowy w Akcji” – z Miłoszem Manasterskim, redaktorem naczelnym Agencji Informacyjnej rozmawia Kinga Stawińska.

Kinga Stawińska: Panie Redaktorze, niedługo zaczyna się Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy.

Miłosz Manasterski: Tak, to jest ten moment, kiedy już odliczamy dni i godziny do początku Studenckiego Forum Inicjatyw. To jest naprawdę bardzo ważne, bardzo wyjątkowe wydarzenie, dlatego że jest organizowane przez Kościół Katolicki, Kościół Świdnicki, parafię pod wezwaniem Chrystusa Króla w Głuszycy i organizacje katolickie, ale dotyczy spraw z absolutnie szerokiego spektrum: wiara, kultura, ekonomia.

W Polsce oczywiście jest bardzo wiele wydarzeń, na których dyskutuje się o ekonomii. Jest bardzo wiele wydarzeń, gdzie się dyskutuje o sprawach religijnych. Także jest dużo wydarzeń kulturalnych. Ale to połączenie jest tutaj absolutnie jedyne w swoim rodzaju, a przecież te sprawy ze sobą się naprawdę łączą, nie tylko poprzez miejsce.

Mamy do czynienia z cyklem debat, paneli dyskusyjnych, cyklem koncertów. I do tego wszystkiego wiara, msza, refleksja, rozważania nad Pismem Świętym, warsztaty dla dzieci, wielkie spotkanie całych rodzin i spektakularne wydarzenia kulturalne. Wszystko na gruncie Kościoła Katolickiego, na gruncie wartości chrześcijańskich – to jest sprawa naprawdę niebywała i powiedziałbym nawet, absolutnie godna naśladownictwa. Sudeckie Forum Inicjatyw jest takim modelem, który powinien być absolutnie przez Kościół powielany w innych diecezjach.

W tym roku organizatorzy zaplanowali m.in. koncerty Tre Voci, Marcina Dańca oraz wystawę prac wybitnego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja…

Miłosz Manasterski: Uczestnicy, goście, gwiazdy Sudeckiego Forum Inicjatyw, to są zawsze artyści, ale także politycy, samorządowcy, eksperci z najwyższej półki. To są koncerty, które gromadzą wielotysięczną publiczność, zrealizowane z rozmachem, naprawdę wielkim profesjonalizmem, z niesamowitą oprawą wizualną, doskonałym dźwiękiem i tłumem, który fantastycznie się przy tym wszystkim bawi. Jestem przekonany, że w tym roku będzie podobnie.

A wszystko się ze sobą łączy, więc te koncerty, choć mają oczywiście naturę bardziej rozrywkową, kończą się wspólną modlitwą i zaproszeniem na panele w kolejnym dniu Sudeckiego Forum Inicjatyw. To jest naprawdę bardzo ciekawe, bardzo cenne połączenie i na takim poziome, że ściągają tu ludzie z całej Polski. Na te kilka dni Głuszyca będzie takim wielkim centrum kultury i debaty społecznej na skalę naprawdę ogólnokrajową.

 

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024
Marcin Daniec Cezary Pazura

Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw już za kilka dni [NASZ NEWS]

ROZMOWY W AKCJI: MIŁOSZ MANASTERSKI O SUDECKIM FORUM INICJATYW 

Miłosz Manasterski: Kościół Świdnicki podjął się stworzenia warunków do modelowej debaty publicznej 

 

Kinga Stawińska: Co dla Pana jako moderatora paneli dyskusyjnych jest największym wezwaniem?

Miłosz Manasterski: W Polsce mamy bardzo duży problem z debatą publiczną. Jak ktoś nie wierzy, to może otworzyć dowolną telewizję i zobaczyć jakiś problem publicystyczny. Najczęściej politycy (ale także samorządowcy czy eksperci) przychodzą wygłosić swój monolog, przedstawić swoje tezy i nawet unikają zwykle zderzenia tych tez z rzeczywistością i z poglądami innych rozmówców.

Tutaj (na Sudeckim Forum Inicjatyw – przyp. red.) nie ma miejsca na monologi. Tu rzeczywiście moderator musi doprowadzić do tego, żeby stał się dialog.

Dialog jest nam niesłychanie potrzebny i to jest kolejna bezcenna rzecz, którą realizuje właśnie Sudeckie Forum Inicjatyw. Bo wszyscy mówią, że ten dialog jest dzisiaj w złym stanie. Większość z nas też widzi, że język debaty publicznej stał się wulgarny, wręcz ordynarny, to już nie przystaje do w ogóle jakiejkolwiek kultury.

I kto ma sprawić, żeby ta debata się odnowiła, żebyśmy zaczęli na nowo ze sobą rozmawiać tym językiem komunikatywnym, ale jednocześnie nie obrażającym nikogo językiem? Tylko Kościół Katolicki.

I tutaj właśnie Kościół podjął się tej roli tworzenia przestrzeni do debaty publicznej na innych warunkach, w oparciu o wartości chrześcijańskie, a więc wzajemny szacunek, o godność drugiego człowieka.

Jeżeli mamy świadomość godności swojego przeciwnika politycznego, to nie możemy go traktować jakby był naszym wrogiem. Wydaje mi się, że to najtrudniejsze zadanie to po pierwsze właśnie ustawić tą debatę w taki sposób, żeby nie było wrogości, żeby była rozmowa, ale żeby też był efekt tej rozmowy, żeby były jakieś wspólne wnioski. Zwłaszcza kiedy rozmawiają osoby z różnych środowisk, z różnych ugrupowań politycznych, ci którzy mają władzę, ci którzy mieli władzę, oni powinni być na siebie otwarci, oni powinni się wzajemnie słuchać.

Powinni też słuchać tego co mówi ich wyborca, w tym przypadku publiczność, która tutaj będzie. Do tej pory nam to się w Głuszycy naprawdę dobrze udawało. Mam nadzieję, że tak będzie dalej. Że właśnie Głuszyca będzie tym miejscem, w którym i politycy, i samorządowcy, i artyści, i eksperci będą wręcz ćwiczyć sobie modelowo, jak powinna debata publiczna wyglądać by budować wspólnotę. Bo jesteśmy dzisiaj generalnie zbyt agresywni, jesteśmy zbyt podzieleni, a mamy naprawdę bardzo trudne zadania przed sobą, zwłaszcza w nadchodzących miesiącach i latach.

455178726 1021523919976718 884111764306177739 n
Tre Voci Sudeckie Forum Inicjatyw

Tre Voci – z koncertem w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – 31.08.2024 [NASZ NEWS]

ROZMOWY W AKCJI: MIŁOSZ MANASTERSKI O SUDECKIM FORUM INICJATYW 

Miłosz Manasterski: W Polsce, gdzie katolicy są większością, media katolickie powinny odgrywać dominującą rolę na rynku medialnym

 

Kinga Stawińska: W tym roku jedna z dyskusji będzie poświęcona mediom katolickim.

Miłosz Manasterski: Żyjemy w kraju, w którym, jak wspomniałem, większość osób deklaruje, że ich wyznaniem wiary jest wyznanie katolickie. To jest w zależności oczywiście od badań, od osiemdziesięciu kilku nawet do ponad dziewięćdziesięciu procent osób, ta struktura osobiście się może zmieniać, choćby ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy. Ale, jakby nie patrzeć, katolicy stanowią większość. Oczywiście z praktykami religijnymi to jest jeszcze osobna sprawa, ale w takim kraju, gdzie jest ta większość katolicka, media katolickie powinny odgrywać bardzo istotną rolę.

Tymczasem wiemy, że tak nie jest, że one są w pewnej niszy. Tymczasem ta nisza, mówiąc krótko, to powinno być 40 proc., może nawet 50 proc. rynku medialnego w rękach mediów katolickich. Jest naprawdę źle, bo media, które atakują Kościół, media, które przedstawiają Kościół w ciemnych barwach, które po prostu są zdecydowanie antychrześcijańskie, antyklerykalne, często nawet antynarodowe mają na tym rynku potężną przewagę. W związku z tym trzeba zastanowić się podczas tej debaty, mam nadzieję, że to będzie omawiane, jak tej przewadze stawić opór.

Jak zbudować silne media katolickie w Polsce, które nie będą się zajmować tylko kwestiami religijnymi czy ewangelizacją, bo nam jest potrzebna niesłychanie rzetelna informacja. Rzetelna informacja na temat Kościoła, ale w ogóle świata. Rzetelna informacja, która jest stworzona w okularach wartości chrześcijańskich, ale w sposób absolutnie obiektywny.

Po tym, co się stało z mediami publicznymi, tylko Kościół tak naprawdę może stworzyć taką alternatywę, która da bezpieczeństwo informacyjne Polakom, katolikom, niezależnie od tego, kto będzie rządził.

Kinga Stawińska: Co była dla Pana najbardziej inspirującym momentem w ubiegłorocznych dyskusjach?

Miłosz Manasterski: To jest jednocześnie temat najbardziej kontrowersyjny i zarazem najbardziej inspirujący. Najkrócej mówiąc, chodzi o związek: katolicy i pieniądze, Kościół i pieniądze. Tutaj jest całe mnóstwo takich bardzo szkodliwych mitów narosłych w naszym społeczeństwie, w samych katolikach, którzy patrzą na sferę pieniędzy, biznesu, ekonomii często jako coś złego, jako świata, gdzie wartości nie ma i być nie może.

Tymczasem wbrew pozorom jest zupełnie odwrotnie. Biznes, gospodarka opiera się na wzajemnym zaufaniu, na wierze w drugiego człowieka, że nas nie oszuka, że nas nie okradnie, że zrealizuje to, o co go poprosiliśmy. Że nie poda nam czegoś złego w restauracji i nie zrobi nam krzywdy, kiedy pójdziemy po opiekę medyczną. Tak naprawdę świat gospodarki opiera się o wartości chrześcijańskie choć oczywiście jest wiele negatywnych wyjątków. Nie można się odwracać od biznesu i gospodarki plecami, nie można też odwracać się plecami do pieniędzy. Takie założenie, że ubóstwo rodzi świętość jest też niepotwierdzone niczym, jeśli chodzi o badania socjologiczne. Tam, gdzie jest bieda, rodzi się najczęściej jednak przemoc, a świętość bywa tylko wyjątkiem.

Kolejna sprawa to właśnie kwestia tego, czy katolicy mają prawo chcieć być bogatymi ludźmi, czy Kościół ma być biedny czy bogaty. Jak to bogactwo budować? Bo jeśli Kościół ma być silny, na przykład mieć swoje media, ale też potężną działalność charytatywną, to z czego ma czerpać, jeżeli nie będzie miał pieniędzy? I tutaj zarówno na tym poziomie ogólnym, jak i tym poziomie finansów osobistych, te debaty, a taka debata też będzie w tym roku, dla mnie są najbardziej inspirujące.

Maciej Miecznikowski Sudeckie Forum Inicjatyw Głuszyca

Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – znamy datę i godzinę [NASZ NEWS]

ROZMOWY W AKCJI: MIŁOSZ MANASTERSKI O SUDECKIM FORUM INICJATYW 

Miłosz Manasterski: W Polsce, gdzie katolicy są większością, media katolickie powinny odgrywać dominującą rolę na rynku medialnym

 

Kinga Stawińska: W tym roku jedna z dyskusji będzie poświęcona mediom katolickim.

Miłosz Manasterski: Żyjemy w kraju, w którym, jak wspomniałem, większość osób deklaruje, że ich wyznaniem wiary jest wyznanie katolickie. To jest w zależności oczywiście od badań, od osiemdziesięciu kilku nawet do ponad dziewięćdziesięciu procent osób, ta struktura osobiście się może zmieniać, choćby ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy. Ale, jakby nie patrzeć, katolicy stanowią większość. Oczywiście z praktykami religijnymi to jest jeszcze osobna sprawa, ale w takim kraju, gdzie jest ta większość katolicka, media katolickie powinny odgrywać bardzo istotną rolę.

Tymczasem wiemy, że tak nie jest, że one są w pewnej niszy. Tymczasem ta nisza, mówiąc krótko, to powinno być 40 proc., może nawet 50 proc. rynku medialnego w rękach mediów katolickich. Jest naprawdę źle, bo media, które atakują Kościół, media, które przedstawiają Kościół w ciemnych barwach, które po prostu są zdecydowanie antychrześcijańskie, antyklerykalne, często nawet antynarodowe mają na tym rynku potężną przewagę. W związku z tym trzeba zastanowić się podczas tej debaty, mam nadzieję, że to będzie omawiane, jak tej przewadze stawić opór.

Jak zbudować silne media katolickie w Polsce, które nie będą się zajmować tylko kwestiami religijnymi czy ewangelizacją, bo nam jest potrzebna niesłychanie rzetelna informacja. Rzetelna informacja na temat Kościoła, ale w ogóle świata. Rzetelna informacja, która jest stworzona w okularach wartości chrześcijańskich, ale w sposób absolutnie obiektywny.

Po tym, co się stało z mediami publicznymi, tylko Kościół tak naprawdę może stworzyć taką alternatywę, która da bezpieczeństwo informacyjne Polakom, katolikom, niezależnie od tego, kto będzie rządził.

Kinga Stawińska: Co była dla Pana najbardziej inspirującym momentem w ubiegłorocznych dyskusjach?

Miłosz Manasterski: To jest jednocześnie temat najbardziej kontrowersyjny i zarazem najbardziej inspirujący. Najkrócej mówiąc, chodzi o związek: katolicy i pieniądze, Kościół i pieniądze. Tutaj jest całe mnóstwo takich bardzo szkodliwych mitów narosłych w naszym społeczeństwie, w samych katolikach, którzy patrzą na sferę pieniędzy, biznesu, ekonomii często jako coś złego, jako świata, gdzie wartości nie ma i być nie może.

Tymczasem wbrew pozorom jest zupełnie odwrotnie. Biznes, gospodarka opiera się na wzajemnym zaufaniu, na wierze w drugiego człowieka, że nas nie oszuka, że nas nie okradnie, że zrealizuje to, o co go poprosiliśmy. Że nie poda nam czegoś złego w restauracji i nie zrobi nam krzywdy, kiedy pójdziemy po opiekę medyczną. Tak naprawdę świat gospodarki opiera się o wartości chrześcijańskie choć oczywiście jest wiele negatywnych wyjątków. Nie można się odwracać od biznesu i gospodarki plecami, nie można też odwracać się plecami do pieniędzy. Takie założenie, że ubóstwo rodzi świętość jest też niepotwierdzone niczym, jeśli chodzi o badania socjologiczne. Tam, gdzie jest bieda, rodzi się najczęściej jednak przemoc, a świętość bywa tylko wyjątkiem.

Kolejna sprawa to właśnie kwestia tego, czy katolicy mają prawo chcieć być bogatymi ludźmi, czy Kościół ma być biedny czy bogaty. Jak to bogactwo budować? Bo jeśli Kościół ma być silny, na przykład mieć swoje media, ale też potężną działalność charytatywną, to z czego ma czerpać, jeżeli nie będzie miał pieniędzy? I tutaj zarówno na tym poziomie ogólnym, jak i tym poziomie finansów osobistych, te debaty, a taka debata też będzie w tym roku, dla mnie są najbardziej inspirujące.

 

Zobacz: Miłosz Manasterski w rozmowie z Kingą Stawińską [PODKAST ROZMOWY W AKCJI]

wAkcji24.pl | Opinie | NMN, Kinga Stawińska, źródła:  Rozmowy w Akcji |  26.08.2024

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...

Ks. Grzegorz Wołoch: Od Ewangelii do Uniwersytetów – edukacyjna misja Kościoła

Ks. Grzegorz Wołoch: Kościół katolicki od ponad dwóch tysięcy lat odgrywa fundamentalną rolę w edukacji społeczeństw, przekazując wiedzę nie tylko w zakresie teologii, ale także filozofii, nauk ścisłych, literatury i sztuki. Historia jednoznacznie pokazuje, że to...

Poniedziałek Wielkanocny — między wiarą a tradycją

Poniedziałek Wielkanocny to w liturgii Kościoła katolickiego dalszy ciąg radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Choć Niedziela Wielkanocna pozostaje kulminacyjnym momentem obchodów, to również poniedziałek ma swoje religijne znaczenie i jest w Polsce dniem...

Niedziela Zmartwychwstania – Jezus zmartwychwstał!

Niedziela Zmartwychwstania to najistotniejsze święto w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia najważniejsze wydarzenie w chrześcijaństwie – powstanie Jezusa z martwych. Obchody rozpoczynają się od mszy rezurekcyjnej, która symbolizuje triumf życia nad śmiercią. To...

Wielka Sobota – cisza, nadzieja i światło zmartwychwstania

Wielka Sobota, choć z pozoru jest dniem ciszy i zadumy, niesie ze sobą głębokie znaczenie duchowe – to czas czuwania przy grobie Chrystusa i oczekiwania na Jego zmartwychwstanie. Jest to również dzień święcenia pokarmów. Jaka jest symbolika święconki?Od rana w...

Wielki Piątek – Dzień Ciszy, Cierpienia i Nadziei

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu – wydarzenie centralne dla chrześcijańskiej wiary. To dzień pełen skupienia, ciszy i głębokiej refleksji nad...

Wielki Czwartek w Wieczerniku – miejscu, gdzie wszystko się zaczęło

Wielki Czwartek to dzień, który wprowadza nas w najgłębsze tajemnice chrześcijańskiej wiary. To właśnie wtedy, w Wieczerniku, Jezus Chrystus – świadomy nadchodzącej męki – pozostawił swoim uczniom największy dar: Eucharystię. Ustanowił również kapłaństwo, by Jego...

Francja się nawraca. Rekordowa liczba chrztów dorosłych!

Nowe dane pokazują, że Francja się nawraca. W tym roku podczas liturgii Wigilii Paschalnej we Francji chrzest przyjmie ponad 10 300 dorosłych i 7 400 nastolatków. To aż o 45% więcej niż w roku 2024, co potwierdza utrzymującą się od pięciu lat tendencję wzrostową. Tak...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Niedziela Palmowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, który rozpoczyna Wielki Tydzień i przywołuje jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń z życia Jezusa – Jego triumfalny wjazd do Jerozolimy. To właśnie to wydarzenie opisują wszyscy czterej Ewangeliści....

Wartości dla Przyszłości. Jest obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole

Akcja Katolicka w Polsce chce walczyć o "Wartości dla Przyszłości" i  wspiera Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą ,,Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo oświatowe" obligującą do wyboru nauki religii lub etyki w szkole. "Razem zadbajmy o...

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Dane niepokoją

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Aż 50% duchownych biorących udział w badaniu przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło agresji – tak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zatytułowanego...

Biskup Arkadiusz Okroj – nowy biskup toruński

Biskup Arkadiusz Okroj nowym biskupem diecezji toruńskiej. Do tej pory pełnił on funkcję biskupa pomocniczego w diecezji pelplińskiej. Informację o nominacji przez papieża Franciszka ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 5 kwietnia w samo południe.Biskup Arkadiusz...

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...