Bezpieczne wakacje

  • Napisany przez:

„Już za parę dni, za dni parę weźmiesz plecak swój i gitarę”. Wakacje to najbardziej wyczekiwany czas w roku. Za chwilę będziecie cieszyć się każdą wolną chwilą, pełną słońca. Aby wakacje były radosne należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  1. Zapamiętajcie nr telefonów alarmowych: 112 – centrum powiadomienia ratunkowego, 977 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe.
  2. Odpoczywając nad morzem, jeziorem pamiętajcie, że kąpać się można tylko w dozwolonych miejscach pod opieką ratownika. Nie zapominajcie o stosowaniu kremów z filtrem UV, aby uniknąć poparzenia słonecznego oraz o nakryciu głowy i piciu dużej ilości wody. Nie skaczcie do wody jeżeli nie jesteście pewni, że jest bezpieczne dno. Rozgrzani na słońcu nie wchodzimy do zimnej wody, bo może wywołać szok termiczny.
  3. Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas w górach przypominam o zaplanowaniu trasu wycieczki. Zapamiętajcie nr telefonu Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 985. Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu i ubraniu – płaszczu przeciwdeszczowym –pogoda potrafi zmienić się bardzo szybko. Ważnym wyposażeniem jest również kompletna apteczka, o której musicie pamiętać. Nie zapomnijcie zabrać naładowany telefon komórkowy.
  4. Jeżeli wolny czas będziesz spędzać w domu, to nie marnujcie najlepszych chwil na siedzeniu przy komputerze. W Waszym mieście zaplanowane będą różne atrakcje, aby aktywnie i z pomysłem spędzić czas w towarzystwie rówieśników. Jeżeli będziecie serfować po Internecie – pamiętajcie, aby zachować ostrożność przed nawiązywaniem nowych znajomości, nie podawajcie swoich danych osobowych i adresu, nie umawiajcie się na spotkania. Jeżeli coś Was zaniepokoi, otrzymacie wstydliwą propozycję, wiadomość, coś Was przestraszy niezwłocznie zgłoście to opiekunowi/rodzicowi.
  5. Podróżując środkami komunikacji publicznej musicie być ostrożni, ponieważ łatwo zostać ofiarą złodziei.

Każdego dnia pamiętajcie o modlitwie, a w niedzielę o spotkaniu z Panem Bogiem w Jego domu.

Izabela Karłowski – pedagog

Nasi partnerzy