Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie

  • Napisany przez:

XXVII Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Centralne obchody tego dnia odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. W parafiach także i naszej w Światowym Dniu Chorego były celebrowane Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia. Podczas Mszy św. był udzielany sakrament namaszczenia chorych. Ponadto ksiądz Krzysztof Iwaniszyn, odwiedził dziś chorych w Domu Opieki, udzielając im sakramentu namaszczenia i modląc się w intencji cierpiących.

„Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje”- pisał Jan Paweł IIMy także na lekcji religii w klasach 5,7 i 3 gimnazjum, próbowaliśmy zrozumieć słowa Papieża Franciszka o bezinteresowności w posłudze chorym, darze z samego siebie, o ważnych gestach w opiece nad chorymi i roli wolontariuszy np. w szpitalach. Naszą katechezę zaczęliśmy od modlitwy za chorych i cierpiących, błagając: ”Daj Ojcze najlepszy, wszystkim cierpiącym łaskę dobrego, owocnego przeżywania cierpienia, dodawaj sił i otuchy, pocieszaj, oszczędzaj ich ile można, pozwól nieść im ulgę”. Następnie Pani Małgorzata Malach-Barańców, odczytała orędzie Papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego, którego wydrukowane fragmenty uczniowie wykorzystali w przygotowanych własnoręcznie kartkach przeznaczonych dla chorych między innymi z Domu „Spokojna Jesień”. 

W orędziu Papież Franciszek podkreślał: „Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest ważny” i tylko tyle, a może aż tyle młodzi ludzie mogą ofiarować osobom chorym i cierpiącym. Potrzebę bliskości drugiego człowieka podkreśla także Benedykt XVI pisząc: ”W chorobie wszyscy potrzebujemy ludzkiego ciepła: aby pocieszyć chorą osobę, bardziej niż słowa liczy się prawdziwa, dodająca otuchy bliskość.” Doroczny Światowy Dzień Chorego to szczególna okazja dla wszystkich, aby cytując św. Antoniego z Padwy, popatrzeć w lustro krzyża.

 ks. Marcin

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”391″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 
 

Nasi partnerzy