Kot na katechezie
„W jednej z wiosek znalazł Jezus bezdomnego kota, który cierpiał z głodu i pragnienia. Dał mu picie i jedzenie, a kot okazał mu swą wdzięczność. Przechodzący ludzie dziwili się mówiąc – ten mąż troszczy się o zwierzęta. Czy to są twoi bracia i siostry, że tak je kochasz? Jezus zaś odrzekł: Zaprawdę są to wasi bracia i siostry z wielkiego Bożego gospodarstwa, którzy mają ten sam dech życia wiecznego.”
Tak też naszymi braćmi i siostrami są koty i psy przebywające w Schronisku dla zwierząt w Wałbrzychu, którego pracowników mogliśmy gościć na lekcji religii dnia 27 lutego 2019 roku. Uczniowie klasy trzeciej i piątej wysłuchali opowieści o podopiecznych schroniska, tych typowych; zaniedbanych mruczkach i nieodpowiednio traktowanych psiakach, ale także o nietypowych gościach jak dostojny paw czy dwie małe, przestraszone kózki. Dzieci zadawały chętnie pytania dotyczące opieki nad zwierzętami i jeszcze chętniej opowiadały o swoich ukochanych pupilach. W przeprowadzonym konkursie wiedzy o zwyczajach kotów okazało się, że w szkolnych ławkach siedzą sami koci eksperci. Opowieściom, poradom i obietnicom pomocy zwierzętom np. podczas zimy, uważnie przysłuchiwał się młodziutki kotek, który przyjechał ze Schroniska w Wałbrzychu a w klasie zajął miejsce na biurku nauczycielskim. I niech ktoś powie, że koty nie są indywidualistami! O tym co właśnie o kotach mówi Biblia i żydowskie legendy, ciekawie opowiadał ksiądz Marcin. W starożytności i we wczesnym średniowieczu koty cieszyły się sympatią chrześcijan. Wedle jednej z legend kot był jedynym zwierzęciem, które swoim mruczeniem pomogło Marii uśpić małego Jezusa.
Kot stał się też symbolem Marii. A to dlatego, że uważany był za najczystsze ze wszystkich stworzeń na ziemi. W języku religijnym czystość oznacza dziewictwo. Ten symbol dziewictwa widoczny jest zwłaszcza na obrazach przedstawiających sceny Bożego Narodzenia i narodzenia Marii. Ten pozytywny wizerunek kota w czasach późnego średniowiecza ustąpił na długo postrzeganiu zwierzęcia jako istoty demonicznej, związanej ściśle z diabłem i z herezją oraz wróżbami. Z kotami tradycja chrześcijańska wiąże także wiele postaci świętych. Najbardziej znaną patronką kotów i ich właścicieli jest córka Pepina Starszego – św. Gertruda z Nivelles (626-659). Do dziś święta przedstawiana jest z kotem i myszami u stóp. Żywy kot spacerujący po klasie, koty zrobione z talerzy papierowych i samodzielnie przez dzieci pokolorowane oraz słodkie pierniczki w kształcie kota wszystko to pozostawiło ciepłe wspomnienia z dzisiejszych warsztatów.
Na zakończenie dzieci dostały certyfikaty udziału w warsztatach prowadzonych przez Schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu i obietnicę dorosłych, że to nie koniec naszego wspólnego pomagania zwierzętom oczekującym wsparcia człowieka. I w pełni zgadzamy się ze św. Janem Bosco: „Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać – to najlepsza filozofia”
ks. Marcin