Panama w sercu i w parafii

  • Napisany przez:
Aby pójść za Jezusem – mówił Papież Franciszek – trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś”.
Zatem zamiana kanapy na buty – sprawdzone, stabilne, mocne i ruszamy w drogę np. cel – świętość. Długa trasa dlatego na początek, ksiądz Marcin, zaproponował uczniom klasy 7 i 8 – kierunek Panama! Dlaczego właśnie Panama? Nie tylko dlatego, że to piękny kraj, że ludzie są bardzo spontaniczni, radośni i wyglądają na szczęśliwych. I także nie dlatego, że Panamczycy są bardzo tolerancyjni. Zatem co jest w tym kraju takiego, że na naszej drodze do świętości, powinniśmy się tam właśnie zatrzymać, dnia 25 stycznia 2019 roku? Odpowiedzi szukamy w Piśmie Świętym, gdzie św. Łukasz podpowiada nam: Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa!” (1,38) – hasło Światowych Dni Młodzieży, właśnie w Panamie. Zatem z zainteresowaniem słuchamy hymnu ŚDM „Niech Mi się stanie według słowa Twego”, którego autorem jest panamski katechista i kantor, Abdiel Jim oraz polskiej wersję hymnu. A skoro czeka nas daleka droga, musimy przygotować sobie porządne buty. W tym celu wykorzystujemy kawałki kartonu, sznurek lub wstążkę i wspaniałe myśli jednego z trzech papieży, którzy pokochali młodzież i Światowe Dni Młodzieży – na których młodzi całego świata, gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Jan Paweł II mówi do nas: „Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania” a Papież Benedykt XVI kontynuuje: „(..)„Drodzy młodzi, pozwólcie, aby kierowała wami moc miłości Boga, niech ta miłość zwycięży skłonność do zamykania się we własnym świecie”. Dalej Papież Franciszek woła:Miłość Boga nie marginalizuje ani nie ucisza, nie upokarza ani nie zniewala. Jest to miłość Pana, miłość codzienna, dyskretna i respektująca, miłość wolności i dla wolności, miłość, która leczy i uwzniośla. To miłość Pana, która wie więcej o powstaniach niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości.” Zrobione przez nas buty, ustawione na naszej panamskiej drodze do świętości pokazują jak długa droga jeszcze przed nami, jak wiele jeszcze dobra do zrobienia każdego dnia. „Panie nie proszę, żebyś pobłogosławił to, co sam postanowiłem zrobić, ale daj mi łaskę, żebym mógł odkryć i przeżyć to, co Ty dla mnie wymarzyłeś (…)”
Beata

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”377″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy