Pierwszy transport darów KSM na Ukrainę

  • Napisany przez:
W weekend wolontariusze z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odwiedzili rodaków na Ukrainie i przekazali pierwszą partię darów zebranych w ramach akcji „Polak z sercem”.
Pomoc trafiła do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego. Wizyty w każdym z odwiedzonych domów były pełne wzruszeń. Obdarowywani, często ze łzami w oczach, dziękowali za pomoc i pamięć o nich. Podkreślając, że nigdy nie zapomnieli o tym, kim są i wciąż dbają o polskie tradycje. Jak mówi Łukasz Fenisz, Zastępca Przewodniczącego Prezydium KR KSM, biorący udział w transporcie: „wizyta na Ukrainie była dla KSM-owiczów wartościową lekcją historii i czasem pięknych spotkań, po których wspomnienia zostaną na zawsze”.Pobyt na Ukrainie pokazał, że Polacy mieszkający na Wschodzie bardzo potrzebują wsparcia materialnego, ale też, jak podkreśla Patryk Czech, Przewodniczący PKR KSM gestów solidarności:
„na Ukrainie mieszkają Polacy, którzy naprawdę Polskę kochają, wspominają ją z sentymentem i mówią o sobie z dumą: jestem Polakiem”.

Pamięć o Polakach na Wschodzie naszym obowiązkiem

Akcja „Polak z sercem” odbywa się już po raz drugi. W zeszłym roku do potrzebujących trafiło ponad 11 ton produktów spożywczych i chemicznych. Potrzeby wciąż są jednak ogromne i dlatego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zadecydowało o kontynuacji działań. W wyniku listopadowej zbiórki, w którą zaangażowało się ponad tysiąc wolontariuszy, udało się zebrać blisko 21 ton produktów spożywczych i chemicznych. –„Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za hojność, a KSM-owiczom włączającym się w akcje, za zaangażowanie i wrażliwe serca, za organizację zbiórek w terenie, segregowanie i pakowanie darów. Wyrazy wdzięczności przekazuję również także wszystkim, którzy pomogli w transporcie darów” – dodaje Patryk Czech, podkreślając, że organizacja takiej ogólnopolskiej akcji to ogromne wyzwanie logistyczne.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że pomoc Polakom, którzy zostali na Wschodzie jest naszym obowiązkiem.

„Pamiętajmy, o tym, że chociaż nasi rodacy żyją dziś na terenach, które Polska utraciła w wyniku II wojny światowej, to w ich sercach wciąż gości miłość do ukochanej Polski” przypomina ks. Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny KSM.

Ogromna radość ze spotkania

Transport darów na Ukrainę był pierwszy, ale nie ostatni. W najbliższym czasie będą kolejne. Paczki powędrują również na Białoruś. Partnerami akcji są: Caritas Lwów oraz Caritas Grodno, które wspierają logistycznie KSM zagranicą; Caritas Polska, która uruchomiła tzw. sms charytatywny, dla chcących taką formą wesprzeć akcję,  Radio Warszawa oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: Senator RP – Pani Maria Koc, JE ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, JE ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, JE ks. bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Arcybiskup Metropolita Lwowski.

Więcej informacji na stronie: ksm.org.pl (zakładka Polak z sercem).

źródło – Aleteia.pl

zdj. – KCH

Nasi partnerzy